Epizody obturacji oskrzeli u połowy dzieci do 6. r.ż.

 4 minuty

astma-obturacja oskrzeli u dzieci

Obturacja, czyli pewna niedrożność w przepływie powietrza w drogach oddechowych, zwiększa ryzyko astmy. Epizody obturacji oskrzeli zaobserwowano u 50 proc. dzieci do 6. r.ż. – ostrzega w serwisie Naukawpolsce.pap.pl prof. Marek Kulus, przewodniczący Koalicji na rzecz Leczenia Astmy.

Pierwsze objawy astmy

Specjalista jest kierownikiem Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego Samodzielnego Publicznego Dziecięcego SK w Warszawie oraz przewodniczącym Koalicji na rzecz Leczenia Astmy. O astmie u dzieci mówił podczas konferencji prasowej „Astma – nowe standardy leczenia, nowe wyzwania” zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Astmy, przypadającego 3 maja.

Astma po raz pierwszy ujawnia się zwykle w dzieciństwie. „U prawie wszystkich osób pierwsze objawy astmy się pojawiają do 15. r.ż.” – powiedział prof. Marek Kulus. Można jednak podejrzewać jakie dziecko jest nią bardziej zagrożone. Jednym z najbardziej niepokojących sygnałów jest obturacja oskrzeli, czyli ograniczenie przepływu powietrza w oskrzelach, czego objawem może być charczenie.

Z badań jakie podczas spotkania przedstawił specjalista wynika, że epizody obturacji oskrzeli z różnych powodów zaobserwowano u 50 proc. dzieci do 6. r.ż. „Pierwsza obturacja nie musi jednak oznaczać astmy” – uspokajał przewodniczący Koalicji na rzecz Leczenia Astmy. Niepokojące są nawracające obturacje.

Według Global Initiative for Asthma, gdy u dziecka przed ukończeniem piątego roku życia obturacja zdarza się co najmniej cztery razy w roku, to ryzyko wystąpienia astmy w wieku 6-13 lat zwiększa się od czterech do aż dziesięciu razy. U 95 proc. maluchów jedynie ze sporadyczną obturacją oskrzeli, nie wykrywa się objawów tej choroby.

Powody obturacji

W przypadku nawracającej obturacji w aż 65 proc. przyczyną jest astma oskrzelowa, w pozostałych 35 proc. odpowiedzialne są za to zmiany związane z infekcjami. Powodem obturacji może być też zachłyśnięcie ciałem obcym i refluks żołądkowo-przełykowy, zarostowe zapalenie oskrzelików, zapalenie oskrzeli, mukowiscydoza i wady wrodzone.
Specjalista przekonywał, że dostępne jest skuteczne leczenie astmy, a dziecko może wyrosnąć z tej choroby. Warunkiem jest wczesne włączenie terapii i prawidłowo jej prowadzenie. „Astma ulega wtedy wygaszeniu, uśpieniu, remisji, i to na wiele lat” – zapewniał.

Podstawą leczenia przeciwzapalnego są wziewne glikortykosteroidy. Zaznaczył, że leków tych nie należy się obawiać, sterydy są w nich używane w bardzo małych dawkach. „Jest duże bezpieczeństwo ich stosowania, a są tym skuteczniejsze im wcześniej zostaną użyte” – podkreślił.

3 maja 2022 r. – Światowy Dzień Astmy

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad miliard ludzi cierpi na choroby przewlekłe dróg oddechowych. W samej Europie ponad 130 mln osób ma alergię górnych dróg oddechowych, a 300 mln – astmę. Te problemy dotyczą przede wszystkim dzieci i młodzieży i nasilają się z wiekiem*.

Astma to schorzenie zapalne górnych dróg oddechowych wynikłe na skutek nadwrażliwości oskrzeli na rozmaite czynniki, takie jak wysiłek fizyczny czy alergeny. Najczęstszymi objawami, utrudniającymi codzienne funkcjonowanie są duszności i kaszel.

Choć astma jest chorobą nieuleczalną, stosując odpowiednie leki, można ją kontrolować, a w wielu przypadkach ograniczyć objawy do minimum i prowadzić aktywny tryb życia. Niestety, w krajach rozwijających się na całym świecie z powodu astmy umiera co roku ponad 200 tys. osób. Praktycznie każdą z tych osób można by uratować z pomocą podstawowych leków. Dokładne przyczyny zachorowania na astmę nie są znane. Swój udział mają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Szkodliwe warunki pracy są odpowiedzialne za około 11% wszystkich zachorowań na astmę wśród dorosłych. Liczba chorych niestety stale wzrasta, a część z nich nawet nie wie o swojej chorobie.

W Polsce choroby układu oddechowego najczęściej występują u osób do 30. r.ż., ale jest ich również coraz więcej u osób starszych. Bardzo duży wpływ na przebieg tych schorzeń ma szereg czynników takich jak: palenie tytoniu, zanieczyszczenie środowiska, nadużywanie alkoholu.

Piśmiennictwo:
* https://www.gov.pl/web/psse-chelmno/swiatowy-dzien-astmy-2022

źródło: Naukawpolsce.pap.pl / Gov.pl