Od dziś nowa lista refundacyjna!

 2 minuty

źródło: Mz.gov.pl / Zdrowie.radiozet.pl

Jak donosi resort zdrowia, zmiany wprowadzone w obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 lutego 2018 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 marca 2018 r. w stosunku do projektu obwieszczenia mają charakter porządkujący i redakcyjny.

Zdaniem Wiceministra Zdrowia Marcina Czecha, którego cytuje serwis Zdrowie.radiozet.pl, w nowym wykazie wprowadzono zmiany, na których skorzystają m.in. pacjenci cierpiący na stwardnienie rozsiane i cukrzycę oraz wcześniaki i seniorzy. “Wzorem poprzednich lat nowe obwieszczenie refundacyjne przyniosło dalsze rozszerzenie listy leków refundowanych, które dotyczy zarówno refundacji aptecznej, jak i programów lekowych” – tłumaczy wiceminister.

Zgodnie z wykazem załączonym do nowej listy refundacyjnej, od 1 marca br. seniorzy bezpłatnie otrzymają m.in. doustne leki przeciwcukrzycowe (pochodne sulfonylomocznika zawierające substancje czynne: gliclazidum, glimepiridum, glipizidum) oraz leki przeciwzakrzepowe (z grupy antagonistów witaminy K zawierające substancje czynne: warfarinum, acenocumarol).

Resort zdrowia przypomina, że receptę na bezpłatny lek może wystawić lekarz, do którego senior jest zapisany w przychodni (w razie jego nieobecności receptę wypisze zastępujący go lekarz w tej samej przychodni). Seniorzy powinni także pamiętać, że nie zawsze lek, który znajduje się w wykazie ministra, mogą otrzymać bezpłatnie – uprawnienie to przysługuje im pod warunkiem, że został on przepisany we wskazaniu objętym refundacją.

Pełną treść obwieszczenia MZ znajdą Państwo TUTAJ.