Dusza apteki

 6 minut

W dyskusjach na temat receptury i jej rzekomego braku opłacalności często pojawia się również argument, że „lekarze nie piszą”. Owszem, coraz mniej lekarzy, a szczególnie lekarzy młodych, zapisuje leki recepturowe. Ale kontaktujemy się przecież z lekarzami, z wieloma spotykamy się na co dzień – cóż więc stoi na przeszkodzie, by w czasie swobodnej rozmowy nie opowiedzieć o skuteczności leku recepturowego? Możliwość indywidualizacji dawki, stopniowego jej zmniejszania lub zwiększania, korzyści wynikające ze stosowania leku przyrządzanego i użytkowanego jeszcze tego samego dnia z pewnością trafią do każdego, komu bliskie jest dobro pacjenta!

O recepturze powinniśmy w naszym aptekarskim środowisku rozmawiać, dyskutować, recepturą powinniśmy żyć i darzyć ją sympatią, ba – miłością! Temat leku recepturowego, jak żaden inny, może być przedmiotem twórczych konsultacji, wymiany doświadczeń, wreszcie – zdrowej, bo opartej o kunszt i wiedzę, konkurencji pomiędzy aptekami i aptekarzami.

Na zakończenie pozwolę sobie na osobistą refleksję: co myślą pacjenci o aptece, w której wykonywane są leki recepturowe? Po wprowadzeniu receptury w aptece, w której pracuję, często miałem wielką satysfakcję, słysząc: „Tu robią leki”; „Wreszcie jakaś apteka, gdzie robią leki” albo: „Nie muszę z receptą jechać na drugi koniec miasta”… To wszystko oczywiście cieszy, a monotonii codziennej pracy w aptece dodaje rumieńców. Największą jednak satysfakcję odczuwałem, gdy pacjenci po kilku dniach od wykonania leku recepturowego przychodzili pochwalić jego skuteczność: „Lek, który pan mi zrobił, działa”; „Jeszcze nic mi tak nie pomogło”. Dzięki recepturze i wykonywanym na niej lekom nawiązuje się z pacjentami bardzo silną więź, której zbudowanie nie jest możliwe przy ekspediowaniu leków gotowych. Zyskujemy oddanego, wiernego pacjenta, który naszej apteki nie zamieni na żadną inną. Wie bowiem, że w tej oto placówce pracuje prawdziwy farmaceuta, który robi leki, a nie tylko je sprzedaje!

Podyskutuj o tym!
Jesteś podobnego zdania, co autor?
Podziel się swoimi przemyśleniami na temat receptury!

Napisz do nas na adres:

redakcja@farmacjapraktyczna.pl

Najciekawsze wypowiedzi opublikujemy na łamach „Farmacji Praktycznej”.
Zapraszamy również do oddania głosu w naszej SONDZIE na stronie głównej naszego portalu.

Strony: 1 2