Dodatkowy obowiązek dla osób na kwarantannie

 3 minuty

smartfony

źródło: Tvn24bis.pl

Od 1 kwietnia br. rozszerzona została lista osób podlegających obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą na kwaratannie. Zasady te będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia.

Osoby przebywające na kwarantannie zostały zobowiązane do korzystania ze specjalnej aplikacji na urządzenia mobilne. Służy ona do sprawdzania, czy przestrzegane są zasady kwarantanny. Nazywa się „Kwarantanna domowa” i działa już od kilkunastu dni. Do tej pory nie była ona jednak obligatoryjna. Można ją pobrać z App Store lub Google Play – w zależności od tego, czy korzystamy z telefonów z systemem iOS czy Android. Podobne aplikacje są już wykorzystywane w krajach Zachodniej Europy, w Korei i na Tajwanie.

Na swojej stronie resort cyfryzacji dokładnie tłumaczy, kto i w jakich okolicznościach może korzystać z aplikacji „Kwarantanna domowa”. „Po jej zainstalowaniu zarejestruj się za pomocą numeru telefonu. Twoje konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymasz w wiadomości SMS – wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji. Najpierw osoby objęte kwarantanną muszą otrzymać SMS-a. Jak zaznaczył resort cyfryzacji jest to kluczowe, gdyż jest to „znak, że dane osoby objętej kwarantanną są w bazie” i może ona rozpocząć korzystanie z aplikacji. Nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną. Jej system jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny.

Jak działa aplikacja? Każdego dnia kwarantanny objęte nią osoby, które zainstalowały i aktywowały aplikację, otrzymują jednego lub kilka SMS-ów z poleceniem wykonania i wysłania selfie. „W aplikacji wykorzystywana jest geolokalizacja oraz system porównywania twarzy. Dzięki nim wiadomo, że to na pewno ta konkretna osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym” – wyjaśnia w komunikacie Minister Cyfryzacji. Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMS-a. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia, będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

Resort poinformował, że z obowiązku korzystania z aplikacji „Kwarantanna domowa” zwolnione są osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące), a także osoby, które właściwym służbom złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji.

Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej. Można je złożyć telefonicznie pod nr 22 165 57 44. Jeśli nie możemy zadzwonić, wypełniony druk należy przekazać policji. Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie www.gov.pl/kwarantanna-domowa.