Dobre opalanie na dobry nastrój

 5 minut

Farmacja Praktyczna

Gdy słońce świeci nasze buzie uśmiechają się, ciała relaksują, tryskamy dobrym humorem, a czas jakby płynie wolniej. Jest to wynik działania słońca, które nas rozświetla w sensie dosłownym i w przenośni. Jego zalety są niezliczone, na pewno jedną z ważniejszych jest pomoc w produkcji witaminy D. Biorąc pod uwagę, że nasza skóra czerpie witaminę D głównie ze słońca kąpiele słoneczne to konieczność.

Kręgowce, wapń i słońce

Gdy przed wiekami nasi praprzodkowie byli kręgowcami, żyli w morzach i mieli pod dostatkiem wapnia, który był niezbędny by tworzyć ich szkielety. Niestety, gdy kręgowce wyszły na ląd okazało się, że wapnia jest jak na lekarstwo. Wkrótce ich ciała przystosowały się do odmiennych warunków. Ratunkiem okazało się słońce. Pod wpływem słonecznego światła w skórze zachodziła reakcja chemiczna dzięki której powstawała witamina D3, która pomagała wchłaniać wapń z jelit.

Zalety światła słonecznego wobec zdrowia, jako jeden z pierwszych odkrył polski naukowiec Jędrzej Śniadecki, profesor chemii i medycyny w Szkole Głównej Wielkiego Księstwa Litewskiego. Było to w 1822 r.

W swojej „Teoryi Jestestw” tak pisze:

Słońce jest jedną z istotnych i koniecznie potrzebnych przyczyn życia roślinnego(…) A ponieważ życie roślinne jest jednym z istotnych warunków życia zwierzęcego (…) więc (…) powinno być uważane za przyczynę (…) życia w ogólności.

Wkrótce światłoterapia weszła do klasycznego leczenia zdobywając uznanie wśród lekarzy i do dziś jest stosowana z powodzeniem, głównie we wspomaganiu leczenia depresji. Pomocna jest również przy leczeniu nowotworów, kiedy możemy wykorzystać fototerapię (leczenie samym światłem) lub fotochemioterapię, gdzie światło jest wykorzystywane do wzbudzania zaaplikowanych środków chemicznych.

Niepozorna supermenka

Dziś coraz częściej zauważa się jak niezwykle ważną rolę pełni witamina D. Są jej trzy rodzaje – D1, D2 i D3. D1 znajduje się w tranie, D2 zawierają rośliny wystawione na działanie promieni słonecznych, a D3 powstaje w ludzkiej skórze przy udziale słońca. Synteza witaminy D3 zachodzi w keratynocytach naskórka. Jest to nieenzymatyczna, fotochemiczna reakcja przekształcenia 7-dehydrocholesterolu w cholekalcyferol. Aktywne metabolity witaminy D pełnią ważną rolę w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej oraz w procesach proliferacji, dojrzewania i różnicowania komórek. Dzięki niej nasze kości są mocne, a masa i siła mięśni wzrasta. Witamina D w znaczny sposób wspomaga również układ immunologiczny. Dzięki niej komórki układu odpornościowego potrzebne do funkcji obronnych organizmu przed chorobami ogólnoustrojowymi rozmnażają się. Pomaga też łagodzić wszelkie stany zapalne i ma działanie przeciwbakteryjne niczym antybiotyki. Ponadto reguluje ponad 200 genów kontrolujących rozwój każdej komórki.

Rozsądek przede wszystkim

Słońce jest dobre, ale w rozsądnych dawkach. Zalecane są kąpiele słoneczne (głównie nóg i rąk) trwające około 15 minut dziennie. Tyle wystarczy, by wytworzyć witaminę D. Najlepiej robić to rano lub po godzinie 16 i to już od kwietnia. Na słońcu obowiązują nas też inne ważne zasady. Poznaj je.

 

Zasady bezpiecznego opalania:

– Przed wyjazdem na wakacje, gdzie będziesz leżeć na plaży, nie używaj kremów zawierających witam A i C oraz zawierających kwasy owocowe. Pod wpływam słońca mogą wywołać alergie lub podrażnienia skóry. Nie jedz też w dużych ilościach selera oraz pietruszki oraz nie pij herbatek z melisy i dziurawca – inaczej nabawisz się przebarwień i poparzeń.

– Przed wyjściem na plażę nie stosuj: dezodorantów i perfum z alkoholem (mogą spowodować uczulenie i przebarwienia), nie maluj się (ten sam powód). Pół godzin przed wyjściem na plażę nałóż krem ze filtrem UV.

– Na plaży smaruj się regularnie co pół godziny kremem lub olejkiem z filtrem. Podczas pierwszego dnia opalania, nie przebywaj na słońcu za pierwszym razem dłużej niż 15 minut. Po 15 minutach schowaj się w cieniu. Za godzinę możesz wyjść ponownie na 15 minut.

– Leżąc pod parasolem używaj kremu, ponieważ aż 80 procent promieni słonecznych odbija się od piasku i wody. Pamiętaj o ochronie głowy. Szczególnie ważne jest to w przypadku małych dzieci. Czapka lub kapelusz chroni przed udarem i poparzeniami.

– Po opalaniu oraz kąpielach w morzu skóra jest lekko wysuszona, dlatego po przyjściu do domu weź od razu prysznic, by zmyć morską wodę i nasmaruj skórę balsamem nawilżającym.

Zobacz też

Menu dla cery, włosów i paznokci

Zbilansowane menu seniora

Menu na wsparcie oczu

Wielkanoc w wersji light

Grzyby w roli głównej