Dieta pacjentów onkologicznych

 9 minut

Dostępne i zazwyczaj dobrze akceptowane banany są bezpieczne, jeśli chodzi o interakcje z lekami. Mają jednak ogromny wpływ na pracę przewodu pokarmowego. Mało dojrzałe owoce działają zapierająco, co jest korzystne u chorych z biegunkami. Mocno dojrzałe, brązowe owoce mają odwrotne właściwości – przeczyszczają, a za sprawą wysokiej zawartości cukrów prostych mogą powodować wzdęcia i gazy. Trzeba więc włączać je do diety z dużą ostrożnością. Podobnie jak gruszki, arbuzy, czereśnie i winogrona, które także zwiększają fermentację jelitową, nasilają dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i nie są zalecane w trakcie chemii.

Do dobrze zazwyczaj tolerowanych i bezpiecznych owoców należą jabłka bogate w pektyny (przeciwdziałają zaparciom i biegunkom, mają działanie moczopędne, więc niwelują obrzęki spowodowane chorobą i terapią). Szczególnie zalecane są pieczone, ze względu na to, że są lżej strawne niż owoce surowe. Ponadto wiśnie, morele i brzoskwinie obrane ze skóry oraz owoce jagodowe: czarna porzeczka, jagody, borówka amerykańska (świeże, mrożone oraz przetworzone – w postaci domowych przetworów) i przetarte maliny.

Przygotowując posiłki dla chorego warto zadbać także o odpowiednie przyprawienie dań. Nie tylko zwiększy to smakowitość posiłków, ale może mieć także działanie prozdrowotne. Poza ograniczeniem soli, cukru oraz ostrych przypraw mogących podrażnić przewód pokarmowy jest jeszcze szereg innych przypraw korzystnie działających na nasz organizm. I tak – majeranek, cząber, oregano, koperek, pietruszka, bazylia, cynamon, kardamon czy czosnek w niewielkich ilościach są wskazane i mogą dodatkowo wspomóc trawienie czy niwelować nudności (imbir). Dodatkowo badania naukowców z University of California pokazały, że kurkuma (pasuje do dań z ryżem i wielu zup) o silnych właściwościach antyoksydacyjnych hamuje rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych, szczególnie w przypadku raka mózgu czy piersi.

Warto zachować ostrożność:

  • Amigdalina nazywana czasem witaminą B17 jest substancją naturalnie zawartą w pestkach wielu owoców (czereśni, wiśni, moreli, brzoskwiń, jabłek). Ta nazwa przewija się na niemal każdej stronie poświęconej alternatywnym metodom leczenia nowotworów. Jest badana od kilkudziesięciu lat, jak do tej pory jednak nie ma wiarygodnych badań potwierdzających jej skuteczność w leczeniu nowotworów. Metabolizuje się do cyjanków, które w dużej ilości są toksyczne. Spożywając sporadycznie gorzkie migdały z wnętrza pestek, np. moreli, nie musimy się obawiać zatrucia, ale stosując suplementację amigdaliną w tabletkach, możemy doprowadzić do niebezpiecznej kumulacji cyjanku, powodując zatrucie, które samo w sobie jest niebezpieczne, a przy towarzyszącej chemii może nasilać i tak uporczywe objawy gastryczne oraz wchodzić w interakcję z przyjmowanymi lekami.
  • Dramatycznie niedoborowa dieta Gersona to jedna z częściej wybieranych diet alternatywnych w trakcie leczenia onkologicznego. Gerson w swoim planie żywieniowym eliminuje mięso (w tym ryby), nabiał i jaja, alkohol, kawę, herbatę, słodycze, białą mąkę, kakao, słodziki oraz tłuszcz (poza olejem lnianym tłoczonym na zimno i podawanym na surowo). Opiera się zaś na warzywach (poza soją) i owocach, których łącznie należy zjeść lub wypić 9 kg oraz płatkach owsianych, nieoczyszczonym ryżu brązowym, chlebie żytnim pełnoziarnistym. W diecie nie ma także miejsca na sól i cukier. Zalecane są natomiast lewatywy z kawy. Niestety ten model żywienia nie dość, że nie pomaga w leczeniu, prowadzi do niedożywienia i hamuje proces zdrowienia.

Strony: 1 2