Dieta w chorobach górnego odcinka przewodu pokarmowego

 6 minut

Tłuszcze wykazują zdolność hamowania wydzielania kwasu oraz opóźniają opróżnianie żołądka, co jest w przypadku tej diety zjawiskiem korzystnym. Zaleca się tłuszcze łatwostrawne, jak śmietanka oraz masło. Ograniczeniu w diecie ulega błonnik ze względu na drażniące działanie na błonę śluzową żołądka.

Istnieją zatem przeciwwskazania do stosowania razowego pieczywa, grubych kasz, surowych warzyw i owoców, płatków zbożowych czy otrąb. Jako że dieta ta jest dietą łatwostrawną, nie zawiera także produktów wzdymających oraz trudno strawnych (kapusta, jarmuż, brukselka itd.). Pomijane są również: alkohol, mocna kawa oraz zupy i sosy na wywarach kostnych oraz mięsnych, a także ostre przyprawy ze względu na wzmaganie wydzielania soku żołądkowego.

Równie ważną sprawą, co dostarczenie potrzebnych ilości poszczególnych składników w planowaniu jadłospisu, jest konieczność zmniejszenia objętości posiłków, a zwiększenie ich liczby. Przez podawanie małych i częstych posiłków sok żołądkowy jest w sposób ciągły mieszany z dostarczanym pożywieniem, co zmniejsza czynność wydzielniczą żołądka i sprzyja gojeniu się wrzodu. Istotną rolę odgrywa również temperatura pokarmów – powinna być neutralna, aby zapobiegać przekrwieniu błony śluzowej żołądka.

Najszersze zastosowanie ma gotowanie na parze lub w wodzie oraz duszenie bez wstępnego obsmażania, rzadziej stosuje się pieczenie i to tylko w folii. Duże znaczenie w tej diecie mają tzw. budynie z mięsa lub ryby, z drobną kaszą lub ryżem. Do zagęszczania potraw nie stosuje się zasmażek. Produkty stosowane do przygotowywania posiłków powinny być świeże, dojrzałe, możliwie jak najwyższych gatunków, zaś do przyprawiania dań stosujemy wyłącznie łagodne przyprawy.

Siemię lniane i herbata – dlaczego warto o nich pamiętać:

  • Zarówno w chorobie wrzodowej jak i przy refluksie doskonale sprawdzają się kisiele z siemienia lnianego. Ma ono działanie osłaniające, zmniejsza zatem wydzielanie soków żołądkowych. Łyżkę siemienia lnianego należy zalać szklanką wody i pozostawić pod przykryciem na całą noc. Rano zagotować, przecedzić i pić na czczo.
  • Badania pokazują, że także zielona herbata działa kojąco na wrzody żołądka. Zawiera, bowiem, polifenole, które mają właściwości przeciwbakteryjne, jak się obecnie uważa, działają one również na H. pylori. Prawdopodobnie katechiny znajdujące się w zielonej i czarnej herbacie oraz w herbacie ulung pozwalają neutralizować działanie kwasów żołądkowych.

Strony: 1 2