DLA CZYTELNIKÓW!

 4 minuty

Farmacja Praktyczna

Kto się czubi, ten się lubi

Za co kochamy nieznośnego Dr. House’a i czy rzeczywiście jest on w swych diagnozach nieomylny? – odpowiedź w fascynującej książce Paula Challena! Jak właściwie doszło do tego, że amerykański serial telewizyjny o nieprzyjaznym, utykającym doktorze bezustannie łykającym leki, który czerpie przyjemność z obrażania pacjentów, współpracowników i całej ludzkości, stał się jednym z najbardziej popularnych w ostatnich latach seriali? Czy chodzi tylko o doskonały scenariusz i mistrzowską reżyserię? Aby w pełni zrozumieć źródło sukcesu „Dr. House’a”, trzeba przyjrzeć się z bliska człowiekowi, który wciela się w rolę głównego bohatera. To Hugh Laurie, były członek trupy komediowej Footlights w Cambridge, weteran brytyjskiej sceny teatralnej, telewizyjnej i filmowej, entuzjasta boksu i jazdy na motorze, cierpiący na depresję pisarz i muzyk, mąż, ojciec trójki dzieci i były wioślarz odnoszący sukcesy na arenie międzynarodowej. To dzięki niemu serial zyskał siłę wyrazu pozwalającą na zajęcie miejsca w czołówce programów emitowanych w paśmie największej oglądalności. Książka Paula Challena prezentuje wszystkie, mało znane okoliczności, związane z niesamowitą karierą Hugha Lauriego. W książce znajdziecie także podsumowanie informacji o twórcach serialu i pozostałych aktorach, a także o błędach medycznych, jakie popełnili scenarzyści i aktorzy.

„Dr House. Biografia Hugh Lauriego i przewodnik po serialu”, Paul Challen, Wydawnictwo Prószyński S-ka.

Powrót do źródeł

Małgorzata ucieka z Warszawy i układa swoje życie od nowa, na mazurskiej wsi. Odnajduje powoli sens życia i spokój, poznaje… tak, na nowo poznaje swoją matkę, z którą rozstała się w dzieciństwie. Jest więc rodzinna przeszłość i teraźniejszość, jest też przyszłość – trzeba myśleć o sobie, o córce, o nowo budowanym pensjonacie. O naniesieniu drewna na jutro, o zrobieniu przetworów na zimę i o miłości. Pełna i ciepła i życiowej mądrości opowieść o drodze, którą trzeba przebyć, by odnaleźć swoje miejsce na ziemi.

„Dom nad Rozlewiskiem”, Małgorzata Kalicińska, Wydawnictwo Zysk i S-ka.

Ostatni wykład

Czy Pan Bóg jest szczęśliwy? Czy Prawda ma jeszcze jakąś przyszłość? Co może nam dziś powiedzieć Kartezjusz – czterystulatek? I czy rzeczywiście diabeł kłamie również, kiedy mówi prawdę? Leszek Kołakowski, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego, laureat nagrody im. Johna Klugego, autor takich książek, jak bestsellerowe „Mini-wykłady o maxi-sprawach” czy „O co nas pytają wielcy filozofowie”, w najnowszym zbiorze swoich tekstów, napisanych w latach 1984-2008, odpowiada na te i wiele innych pytań z właściwym sobie humorem i dystansem do rzeczywistości.

„Czy Pan Bóg Jest Szczęśliwy i inne pytania”, Leszek Kołakowski, Wydawnictwo Znak.

Autorska skała

Po sukcesach takich płyt, jak „Zebra”, „Kayah i Bregovic”, „JakaJaKayah” czy „MTV Unplugged”, artystka powraca ósmą, w pełni autorską płytą. Jedenaście kompozycji i tekstów, pełnych emocjonalnych wycieczek, spokojnych rytmów oraz mądrych i dojrzałych tekstów. Muzycznie płyta jest bardzo akustyczna i nastrojowa. – W pracy nad płytą czuję się odpowiedzialna za każdy dźwięk – przyznaje Kayah. – Chorobliwie wręcz pieszczę brzmienia, dodaję i ujmuję z aranżacji. Najciężej jednak pracuje mi się nad tekstami. Nie potrafię pisać o niczym.

Kayah, „Skała”, Kayax Music.

W stylu Verismo

Renee Fleming, światowej sławy amerykańska śpiewaczka klasyczna i jazzowa, śpiewa arie z oper Pucciniego, m.in. „La Boheme” czy „Turandota” oraz rzadko prezentowane utwory innych współczesnych Pucinniemu kompozytorów – przedstawicieli stylu Verismo. Na albumie także światowa premiera fonograficzna oryginalnej manuskryptowej wersji arii z „Manon Lescaut”. W jednym z utworów (akt II z opery „La Rondine”) artystce towarzyszy światowej sławy tenor Jonas Kaufmann.

Renee Fleming, „Verismo”, Universal Music Polska.

Zobacz też

Menu dla cery, włosów i paznokci

Zbilansowane menu seniora

Menu na wsparcie oczu

Wielkanoc w wersji light

Grzyby w roli głównej