Bezpłatne leki dla dzieci i seniorów – padła data

 2 minuty

bezplatne-leki-seniorzy-dzieci

Możliwe, że program bezpłatnych leków dla osób powyżej 65. roku życia oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia zostanie wprowadzony już we wrześniu br. – powiedział w czwartek 25 maja szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski, o czym donosi serwis Money.pl. Wyjaśnił, że plan jest taki, aby bezpłatne dla nich były wszystkie leki refundowane.

Program bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów już od września?

Minister Zdrowia, Adam Niedzielski na antenie radia RMF FM przypomniał, że pierwsze przymiarki do programu bezpłatnych leków dla osób po 65. roku życia i przed 18. rokiem życia mówiły o 2024 r. Okazuje się jednak, że może stać się to już na jesieni.

„Przygotowujemy rozwiązania legislacyjne, które będą jeszcze przyjęte w czerwcu i wtedy tak naprawdę zadecydujemy, czy ten program być może będzie dostępny już od września” – poinformował Adam Niedzielski. Jak przypomniał, grupa wiekowa objęta programem jest określona w ustawie, więc o zmianach w tej kwestii decyduje Sejm. Szef MZ decyduje zaś o zakresie darmowych leków. Zaznaczył również, że obecnie taki program obejmuje osoby powyżej 75 lat.

Nie wszystkie leki będą bezpłatne

Niedzielski wyjaśnił, że nie wszystkie leki będą bezpłatne. Jak tłumaczył, żeby lek wszedł do systemu refundacyjnego – więc, aby państwo do niego dopłacało, a w programie był bezpłatny – najpierw musi przejść ocenę skuteczności technologii lekowej. Dodał, że obecnie programem dla osób powyżej 75. roku życia objętych jest 2057 leków, a w systemie refundacyjnym obecnie jest ponad 4100 leków.

Minister zaznaczył, że plan jest taki, aby „pełną listę refundowanych leków dać bezpłatną”.

źródło: Money.pl