Atak paniki – jak sobie z nim radzić?

 5 minut

atak-paniki

Atak paniki jest bezpośrednio związany z zaburzeniami lękowymi. Może mieć charakter napadowy i występować w różnym czasie i miejscu. Dodatkowo sama intensywność ataku również może być zróżnicowana. Jak postępować w przypadku jego wystąpienia, instruuje serwis Medexpress.pl.

Jak wygląda atak paniki?

Atak paniki charakteryzuje się wysoką intensywnością i krótkim czasem trwania. Bardzo często sam atak trwa maksymalnie kilkanaście minut i naprawdę rzadko trwa powyżej 20-30 minut. Z uwagi na nagły charakter bardzo często mylony jest z atakiem serca bądź z innymi problemami kardiologicznymi. Może zdarzyć się, że w takiej sytuacji osoba przeżywająca atak lub jej najbliżsi zadzwonią po pogotowie ratunkowe.

Najczęstsze objawy, które są związane z atakiem i sugerują, że mamy z nim styczność to: silny ból w klatce piersiowej, przyspieszony oddech, dławienie się, zawroty głowy, kołatanie serca, problem ze złapaniem oddechu, drżenie ciała, potliwość, nudności, a także szereg objawów psychologicznych. Osoba w trakcie ataku paniki ma wrażenie, że może umrzeć i nie jest w stanie racjonalnie ocenić, co się z nią dzieje. Na szczęście wszystkie objawy związane z atakiem paniki ustępują po krótkim czasie. Dodatkowo sam atak paniki mimo, że często wygląda strasznie to nie jest bezpośrednio niebezpieczny dla życia. Dodatkowo bardzo rzadko atak prowadzi do utraty przytomności.

Choroby, którym towarzyszą ataki paniki

Ataki paniki bardzo często są wywoływane przez różnego rodzaju choroby. Do najczęstszych dolegliwości, którym towarzyszą ataki paniki, należą: depresja, zaburzenia lękowe uogólnione, agorafobia, zaburzenia osobowości. Również osoby z innymi zaburzeniami psychicznymi mogą doznawać ataków paniki, które będą na tyle intensywne, że utrudnią codzienne funkcjonowanie. Częste ataki mogą także oznaczać występowanie zespołu lęku napadowego.

W niektórych przypadkach źródłem występowania ataków paniki mogą być także fobia społeczna lub zespół stresu pourazowego. W celu zdiagnozowania źródła problemu warto udać się do psychiatry. Doświadczony lekarz będzie w stanie ocenić sytuację i pomóc w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania. Bardzo często niezbędna będzie terapia farmakologiczna.

Co zrobić w przypadku ataku paniki?

Jeżeli jesteś osobą towarzyszącą komuś, kto właśnie doznaje ataku paniki, niezbędne jest zachowanie spokoju. Warto pozostać przy takiej osobie i dodać jej otuchy poprzez zapewnienie, że wszystko jest pod kontrolą. Można również namówić osobę przeżywającą atak do pogłębienia oddechu i skoncentrowaniu się na uspokojeniu. W ten sposób można złagodzić sam atak.

Jeżeli samemu czujesz, że zbliża się atak paniki to możesz podjąć kilka działań, które ułatwią jego przejście:

  • udaj się w miejsce, gdzie będziesz czuł się bezpieczny,
  • skup się na świadomym oddechu i postaraj się go uspokoić,
  • uświadom sobie, że stan paniki jest tylko chwilowy,
  • zajmij się czymś, co odwróci twoją uwagę, np. odliczaniem do 10 czy skoncentrowaniem się na konkretnym przedmiocie w otoczeniu.

Wzywanie karetki pogotowia nie będzie konieczne. Osoby, które przechodziły już wcześniej ataki paniki, mają świadomość, z czym są one związane i są w stanie po ataku powrócić do normalnego funkcjonowania. Wezwanie karetki ma sens jedynie w sytuacji, gdy atak wystąpił pierwszy raz lub miał bardzo intensywny przebieg i doszło do utraty przytomności bądź bardzo mocnych duszności.

Konsultacja lekarska i przeciwdziałanie atakom paniki

Bardzo pomocna w przypadku wystąpienia ataku paniki będzie konsultacja lekarska. W pierwszej kolejności warto udać się do psychiatry, który przeprowadzi wywiad i na tej podstawie będzie w stanie postawić diagnozę. W razie konieczności zleci także leki przeciwdepresyjne, które pomogą w osiągnięciu wewnętrznego spokoju.

Poza tym pomocna w leczeniu zaburzeń może być psychoterapia pod okiem doświadczonego specjalisty. W trakcie psychoterapii możliwe jest poznanie sposobów reagowania na konkretne bodźce docierające z zewnątrz. Osoby uczestniczące w terapii mają tym samym możliwość podniesienia komfortu swojego życia. Mogą czerpać większą radość z funkcjonowania i cieszyć się podjęciem odpowiednich działań. Efekty psychoterapii mogą być widoczne po bardzo krótkim czasie.

Pomóc w radzeniu sobie z sytuację może także lepsze poznanie samej specyfiki ataków. Szeroką wiedzę na ten temat można znaleźć na stronie: https://www.heydoc.pl/s/article/Atak-paniki-jak-wyglada-i-co-robic-kiedy-wystapi. W serwisie dokładnie opisane zostały wszystkie najważniejsze kwestie związane z występowaniem ataków paniki i sposobów na radzenie sobie z zaburzeniami.

źródło: Medexpress.pl