Apteczka turysty

 8 minut

Warto też zaopatrzyć się w proste urządzenie działające jak strzykawka tylko z odwróconą funkcją, w którym po naciśnięciu tłoka następuje wytworzenie podciśnienia, co pozwala na szybkie i skuteczne odessanie niektórych pasożytów, a nawet kleszczy, wyciągniecie kolców żądeł, a przede wszystkim odessanie jadu wstrzykniętego pod skórę. Urządzenie to jest skuteczne zarówno w przypadku jadu pszczół, os, jaki i jadu żmij i węży.

Osoby cierpiące na przewlekłe choroby i alergie nie powinny zapominać o zabraniu ze sobą odpowiedniego zapasu leków. Warto też o wyjeździe poinformować lekarza pierwszego kontaktu, który może pomóc w skompletowaniu apteczki oraz zalecić przyjmowanie profilaktyczne niektórych suplementów.

Osoby, które narażone będą na długotrwałe nasłonecznienie, a zwłaszcza osoby o jasnej karnacji, powinny kilka tygodni przed wyjazdem zacząć spożywać produkty spożywcze bogate w beta karoten, np. pić sok z marchwi lub spożywać zawierające go suplementy. Warto zabrać w tropiki kapsułki zawierające beta-karoten i pamiętać o codziennym ich spożywaniu, zwłaszcza wtedy, gdy opalamy nasze ciało. Będzie to ochronić nie tylko przed oparzeniami skóry, ale i niekorzystnymi zmianami przyspieszającymi jej starzenie oraz przed powstawaniem nowotworów.

W krajach, gdzie występuje zagrożenie malarią, stosuje się profilaktyczne przyjmowanie odpowiednich leków (na receptę). Przyjmuje się zwykle 1 tabletkę dziennie rozpoczynając jeszcze przed podróżą i kontynuując kilka dni po powrocie. Wywołują one najmniej skutków ubocznych, lecz nie mogą być stosowane dłużej niż 30 dni. Jeśli  wyjazd w rejony malaryczne będzie trwał dłużej, konieczna będzie konsultacja z lekarzem medycyny podróży w celu dobrania stosownej opcji profilaktyki antymalarycznej.

Odwodnienie – czy to wskutek nadmiernego pocenia się, czy biegunki – prowadzi również  do utraty soli mineralnych. W takich przypadkach pomocne będą preparaty magnezu i potasu. Samemu także można taki płyn sporządzić: do 1 litra bezpiecznej wody wsypuje się 6 płaskich łyżeczek cukru i 1 łyżeczkę soli.

Do apteczki turysty warto też zabrać sól fizjologiczną, krople do oczu i maść z antybiotykiem. Koniecznie należy zabrać ze sobą lek antyhistaminowy (na rynku dostępne są preparaty na receptę i bez recepty), który będzie przydatny w przypadku wystąpienia pokrzywki czy objawów alergicznych, kataru alergicznego, zapalenia spojówek. Odpowiedni żel zastosowany na skórę szybko po ukąszeniu przez owady, przynosi ulgę i łagodzi objawy. W przypadku oparzeń i zranień pomocne będą specjalne hydrożele.

Nie należy też zapominać o kremach z filtrem do twarzy i ciała oraz preparatach łagodzących skutki ukąszenia owadów i oparzeń słonecznych. Warto zabrać wazelinę do ust, która chronić będzie przed ich wysychaniem i pękaniem. Pomocna może okazać się maść na obtarcia przyspieszającą gojenie ran oraz plastry na odciski.

Wielce użytecznym środkiem dezynfekcyjnym jest olejek drzewa herbacianego, który może być przydatny do inhalacji w przypadkach katarów, zapalenia zatok przynosowych, do płukania jamy ustnej i gardła przy infekcjach i zapaleniach, bólach gardła, jak i dezynfekcji zmian na skórze typu trądziku, stanów zapalnych oraz przy użądleniach przez osy, pszczoły, komary. Jest także bardzo skuteczny w przypadkach infekcji drożdżakowych na skórze, zwłaszcza stóp i miedzy palcami.

Antybiotyk o szerokim spektrum działania wymaga recepty lekarskiej, ale także powinien znaleźć się w apteczce turysty do tropiku. Warto zabrać ze sobą preparat przeciwbólowy i przeciwzapalny z grupy NLPZ, z których wiele jest dostępnych bez recepty.

W apteczce turysty powinna znaleźć się także „folia życia”, rękawiczki, chusteczki lub płyny dezynfekujące, gaza opatrunkowa, plastry z opatrunkiem o różnej wielkości, bandaże elastyczne, chusta trójkątna, nożyczki i pinceta.

Strony: 1 2