Antykoncepcja awaryjna tylko na receptę

 2 minuty

źródło: Rynekaptek.pl

Projekt ten nie był zapowiedziany w porządku obrad Rady Ministrów. O przyjęciu projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej na konferencji po obradach poinformował Wicepremier i Minister Kultury Piotr Gliński. Resort zdrowia potwierdził, że chodzi o nowelizację dotyczącą m.in. dostępu do terapii w sytuacjach zagrożenia życia.

MZ wielokrotnie zapowiadało wprowadzenie narzędzi, które umożliwią indywidualne traktowanie pacjentów w bardzo szczególnej sytuacji zdrowotnej. Jak wskazano, chodzi o procedury umożliwiające finansowanie świadczeń o charakterze niestandardowym, takich jak farmakoterapia i chemioterapia. Projekt ma także rozwiązać problem braku finansowania sprowadzanych z zagranicy leków niezbędnych dla ratowania zdrowia lub życia pacjenta niedostępnych w Polsce.

Projekt przewiduje także, że hormonalne leki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego będą mogły być sprzedawane jedynie na podstawie recepty. Oznaczałoby to, że na receptę byłyby także pigułki tzw. antykoncepcji awaryjnej (tzw. pigułki „dzień po”), które osoby powyżej 15. r.ż. od 2015 r. mogły kupić bez konieczności wizyty u lekarza.