Alergia na jad owadów błonkoskrzydłych

 6 minut

Znając te zagrożenia ze strony owadów błonkoskrzydłych warto pomyśleć o zapewnieniu sobie bezpieczeństwa. Bardzo ważna jest profilaktyka. Pszczoły i osy nie są agresywne, żądlą jedynie w obronie własnej i swojego gniazda. Dlatego nie należy stwarzać sytuacji niepokojących owady i odbieranych przez nie jako atak.

Oto kilka zasad, których warto przestrzegać:

  • Nie machać rękami ani innymi przedmiotami przed latającym owadem, nie usuwać samodzielnie gniazd.
  • Nie pozostawiać jedzenia i napojów bez odpowiedniej osłony.
  • Na wycieczkę za miasto warto wybrać ubrania w kolorach pastelowych i nie używać intensywnie pachnących kosmetyków.
  • Zachować ostrożność podczas aktywności typu:
    – prace w ogrodzie,
    – chodzenie boso,
    – jedzenie i picie poza pomieszczeniami zamkniętymi,
    – uprawianie sportu na wolnym powietrzu,
    – przebywanie w pobliżu uli, zwłaszcza podczas wybierania miodu.

Jeżeli dojdzie do użądlenia, to pszczoły pozostawiają w skórze żądło ze zbiornikiem jadu, które należy jak najszybciej usunąć. Najlepszą metodą jest zdrapanie (paznokciem lub ostrym przedmiotem). Trzeba unikać ściskania (ugniatania) żądła, ponieważ powoduje to wprowadzenie do skóry większej porcji jadu.

Łagodząco na obrzęki i ból będą działały zimne okłady, np. żelowe lub kompresy z sody oczyszczonej.

W przypadku nasilonego świądu pomóc mogą leki zawierające antazolinę o działaniu przeciwhistaminowym i α-adrenomimetyk – nafazolinę. Współdziałanie obu tych składników prowadzi do łagodzenia miejscowych objawów zapalnych, takich jak świąd, ból, pieczenie, obrzęk, zwłaszcza, jeśli mają podłoże alergiczne.

Osoby, które przebyły uogólnioną reakcję alergiczną po użądleniu, powinny się zaopatrzyć na sezon wiosenno-letni w zestaw ratunkowy obejmujący trzy leki. Najważniejsza jest adrenalina. Jej działanie wspomoże jeden z leków przeciwhistaminowych, np. cetyryzyna, feksofenadyna, loratadyna. I do kompletu doustny glikokortykosteroid, np. prednizon.

Pierwszym lekiem, po który należy sięgać w rozwijającym się wstrząsie anafilaktycznym, jest adrenalina. Działa szybko i odwraca skutki reakcji alergicznej. Daje czas potrzebny na dotarcie pogotowia ratunkowego. Zarówno chorzy jak i osoby z bliskiego otoczenia powinni zapoznać się, w jaki sposób należy z niej skorzystać, zanim będzie ewentualnie potrzebna.

Strony: 1 2