Więcej pacjentów skorzysta z większej liczby świadczeń, a lekarze zlecą więcej badań – takie mają być korzyści ze zmian w podstawowej opiece zdrowotnej, które weszły w życie w listopadzie br. Ministerstwo Zdrowia przypomina, jak teraz będzie wyglądała opieka koordynowana i jakie uprawnienia będą mieli lekarze POZ – informuje serwis Medexpress.pl.
Zmiany w świadczeniach
- Więcej pacjentów ma teraz skorzystać z opieki koordynowanej. W diabetologii są to pacjenci ze stanem przedcukrzycowym, a w endokrynologii – z nadczynnością tarczycy. Powstanie też nowy zakres opieki koordynowanej: diagnostyka i leczenie przewlekłej choroby nerek. W jego ramach pacjenci będą mieli dostęp do kompleksowej porady, badania diagnostycznego UACR (wskaźnik albumina/kreatynina w moczu), konsultacji specjalistycznych, porad edukacyjnych i konsultacji dietetycznych.
- Zmiany zajdą też w gabinetach POZ. Lekarz, który udziela świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, będzie mógł wystawiać skierowania na badania laboratoryjne.
- Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) zleci więcej badań diagnozujących alergie. Dzięki temu diagnostyka przy ich podejrzeniu będzie szybsza – pacjenci nie będą czekali w kolejce do specjalisty. Jeśli wyniki będą negatywne, lekarz POZ będzie szukał innych przyczyn zgłaszanych objawów. To przyspieszy właściwą diagnozę i skuteczną terapię.