Aktualności

22.06.2023

7 minut

Zaplanuj wakacje bez niespodzianek – skonsultuj z farmaceutą, co zabrać do apteczki

Skrót informacji

Samorząd Aptekarski zaleca, by przed wakacyjnym wyjazdem skonsultować z farmaceutą zawartość apteczki podróżnej. „Zapytaj farmaceutę o najlepsze leki z każdej grupy. Doradzi ci, jakie preparaty będą bezpieczne i skuteczne dla ciebie i twojej rodziny, uwzględni przeciwwskazania i choroby przewlekłe oraz wygodę stosowania” – sugeruje NIA.

Co spakować do wakacyjnej apteczki?


NIA przypomina: należy zabrać ze sobą leki, które są przyjmowane na stałe. Przed wyjazdem warto upewnić się, czy posiadany zapas leków wystarczy na cały pobyt i czy nie są one przeterminowane. Jeśli wyjeżdżamy za granicę, warto mieć ze sobą recepty lub zaświadczenia lekarskie potwierdzające konieczność stosowania danej terapii. Niektóre leki mogą być niedostępne lub podlegać ograniczeniom w innych krajach.

Oto lista najważniejszych leków i środków, które warto mieć pod ręką:

Środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
W zależności od wieku i preferencji pacjenta, dostępne są różne formy tych leków. Dla dzieci można wybrać zawiesinę lub czopki, które są łatwiejsze do podania niż tabletki. Dla dorosłych i starszych dzieci można stosować tabletki, kapsułki lub granulat, który nie wymaga popijania wodą. Granulat może być szczególnie przydatny w podróży, gdy nie mamy dostępu do płynów

Preparat na chorobę lokomocyjną
Do wyboru są dwa rodzaje do wyboru. Pierwszy to lek w postaci tabletek, skuteczny, ale może wywoływać senność i jego stosowanie jest ograniczone wiekiem (od 6 lat). Drugi to preparaty z wyciągiem z kłącza imbiru w różnych postaciach – zarówno płynnych jak i stałych.

Środki przeciwbiegunkowe
Istnieje kilka rodzajów środków przeciwbiegunkowych do wyboru, w tym klasyczne tabletki, kapsułki, saszetki do rozpuszczenia w wodzie oraz gotowe do użycia saszetki, które nie wymagają rozpuszczania. Dodatkowo, dostępne są również tabletki rozpuszczalne w ustach, które nie wymagają popijania wodą.

Elektrolity
Odpowiednie nawodnienie organizmu jest ogromnie ważne, szczególnie w przypadku dzieci i osób starszych, które odwadniają się najszybciej. Najszybciej odwadniamy się podczas biegunki i wymiotów, a do tego latem tracimy wodę – pocąc się. Wypijanie odpowiednio dużej ilości płynów (co najmniej 2l dziennie) jest bardzo ważne, jednak sama woda nie nawadnia tak skutecznie jak roztwory elektrolitów o odpowiednim stężeniu. Wybierając elektrolity, postawmy na produkt dobrej jakości, który po rozpuszczeniu w przepisanej ilości wody (najczęściej w 200ml) będzie miał zalecane przez ESPGHAN (Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci) stężenie glukozy, sodu i elektrolitów. Do wyboru są gotowe roztwory w butelkach i saszetki z proszkiem do samodzielnego rozpuszczenia w różnych wariantach smakowych. Pamiętaj, że elektrolity są pomocne w przypadku odwodnienia, ale nie zastępują innych form leczenia. W przypadku silnych objawów lub trwających dłużej niż kilka dni problemów z odwodnieniem, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Probiotyk
Warto zacząć zażywać już na kilka dni przed wyjazdem i kontynuować przez cały pobyt, szczególnie jeśli wybieramy się do krajów tropikalnych. Takie postępowanie może stanowić skuteczną profilaktykę tzw. „biegunki podróżnych”. Do wyboru są produkty w postaci kapsułek, proszku do sporządzania zawiesiny i kropli.

Furazydyna
To jest obowiązkowa pozycja w wakacyjnej apteczce dla pań, szczególnie tych, które miewają zapalenie pęcherza. Ponieważ wakacyjne, ciepłe miesiące sprzyjają spotkaniom przy lampce wina. Pamiętaj, że leków z furazydyną nie wolno łączyć z alkoholem.

Lek na infekcje intymne
Kąpiele w hotelowym basenie i korzystanie z publicznych toalet sprzyjają tego typu infekcjom. Warto mieć ze sobą krem lub globulki na infekcje intymne, aby zadziałać, jak tylko pojawią się pierwsze objawy.

Lek przeciwalergiczny
Najlepiej nowszej generacji, bezpieczny dla kierowców, który nie będzie powodował senności. W wyborze takiego preparatu pomoże farmaceuta. W przypadku leków łagodzących objawy alergii dostępne są różne postaci – krople dla dzieci, syropy, klasyczne tabletki i tabletki rozpuszczalne w ustach.

Opatrunki
To punkt szczególnie ważny, gdy planujemy aktywne wakacje lub gdy wybieramy się na nie z dziećmi. Wtedy warto zaopatrzyć się w różne rodzaje plastrów, na „wszelki wypadek:


  • środek do odkażania ran: w postaci aerozolu lub jednorazowych gazików;

  • plastry: klasyczne plastry z opatrunkiem, plastry żelowe na pęcherze, plastry hydrożelowe na oparzenia, plastry do zamykania ran typu „steri-strip” na niewielkie rany cięte;

  • bandaż: zwykły z gazy, tzw. dziany lub elastyczny – razem z bandażem warto kupić kilka kompresów;

  • plaster w sprayu: na drobne skaleczenia i otarcia, idealny na ruchome partie ciała (łokcie, kolana, palce).


Repelenty
Czyli wszystkie produkty, które mają za zadanie uchronić przed ukąszeniami owadów. Różnią się składem i przez to nie każdy można stosować u dzieci. Farmaceuta pomoże dobrać środek skuteczny i dostosowany do wieku.

Środki łagodzące po ukąszeniach owadów
Do wyboru są żele z substancją przeciwalergiczną, żele chłodzące czy zawierające wyciągi roślinne.

Sprzęt do usuwania kleszczy (np. kleszczołapki lub lasso)
Jeśli nie wiesz jak go prawidłowo użyć, farmaceuta odpowie na to pytanie.

Żel na obrzęki i stłuczenia. To pozycja ważna przede wszystkim dla wypoczywających aktywnie
Sól fizjologiczna. Szczególnie przydatna przy zatarciu oczu. Przyda się przy przemywaniu oczu, zakraplaniu nosa lub do zwilżenia opatrunku, aby go bezboleśnie usunąć czy zrobić inhalację.

Kosmetyki z filtrem ochronnym
Stosując skuteczne kremy z filtrem przeciwsłonecznym zapewniające ochronę zarówno przed promieniowaniem UVA. Te kosmetyki są wyjątkiem, jeśli chodzi o przeglądanie domowych zapasów i niestety te które posiadamy z zeszłego roku mogą okazać się bezużyteczne. Filtry chemiczne z poprzedniego sezonu, które były narażone na wysoką temperaturę i słońce tracą swoje właściwości. Jedynie kosmetyki z filtrami mineralnymi można wykorzystać w kolejnym sezonie.

Urządzenia medyczne, takie jak termometr i inhalator
Jak widać, apteczka na wakacje powinna być dobrze wyposażona i dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb i celu podróży.

Pamiętaj, że jeśli jesteś alergikiem lub że jesteś uczulony, na przykład na jad pszczół, porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat gotowej ampułkostrzykawki z adrenaliną, którą będziesz mieć przy sobie, aby w razie ciężkiej reakcji alergicznej natychmiast podać lek. Przekaż te informacje osobom, które będą z tobą podróżować, żeby nie bały się podać zastrzyku i wiedziały co robić. Zapytaj farmaceutę, jak odpowiednio przechowywać i używać ampułkostrzykawki.

Ważne!



  • Aby ograniczyć objętość apteczki, w miarę możliwości spakuj leki na blistrach i przypnij do nich ulotkę. Nie kupuj dużej buteleczki tabletek przeciwbólowych, bo i tak ich nie zużyjesz na wyjeździe, a zajmą więcej miejsca.

  • Nie zostawiaj apteczki w samochodzie i nie zabieraj jej na plażę! Chyba, że zawiera tylko środki opatrunkowe. Leki powinny być odpowiednio przechowywane. Aby zachowały swoje właściwości w okresie ważności, większość leków przechowuje się w temperaturze poniżej 25 st. C, a jak wiesz, w rozgrzanym samochodzie może być o wiele cieplej. Leki niewłaściwie przechowywane mogą być niebezpieczne dla zdrowia!

  • Pamiętaj, o szczepieniach – zwłaszcza, gdy podróżujesz do krajów tropikalnych. W tym celu najlepiej udać się do lekarza, który poinformuje o konieczności wykonania dodatkowych szczepień – w zależności od miejsca, do którego chcemy wyjechać.


***
Piśmiennictwo:
1. http://www.popierwszefarmaceuta.pl/home/aktualnosc/planujesz-wypoczynek-lecz-nie-wiesz-jakie-leki-ze-soba-zabrac-popros-o-pomoc-farmaceute,9, dostęp: 19.06.2023
2. https://www.urpl.gov.pl/sites/default/files/Wakacyjna%20apteczka%20i%20bezpiecze%C5%84stwo%20podczas%20wakacyjnego%20wypoczynku_0_0_0.pdf, dostęp: 19.06.2023
3. https://upacjenta.pl/poradnik/wakacyjna-apteczka-co-zabrac-ze-soba-w-podroz, dostęp: 19.06.2023


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Nia.org.pl


Poprzedni artykuł

Jest nowa lista refundacyjna – jakie zmiany od 1 lipca br.?

Następny artykuł

Profilaktyka chorób skóry według ekspertów NFZ

Polecane dla Ciebie

Szkolenia