Nowość!
Skrót informacji
Na marginesie Światowego Zgromadzenia Zdrowia WHA78 Ministerstwo Zdrowia w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie UE, wraz ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie i Stałym Przedstawicielstwem Irlandii przy Narodach Zjednoczonych w Genewie, a także przy współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia WHO, zorganizowało wydarzenie prezydencji – Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.
W spotkaniu, które odbyło się 21 maja br., wzięło udział ponad 60 osób. Uczestniczyli zarówno delegaci na WHA78, jak i młodzież – youth delegates z kilkunastu krajów świata oraz studenci zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA. Młodzież zapoznała się z działaniami w obszarze zdrowia psychicznego, realizowanymi przez WHO, Norwegię, Irlandię oraz z projektami prowadzonymi w pozaeuropejskich rejonach świata przez organizacje pozarządowe.
Spotkanie otworzyła Wiceminister Katarzyna Kacperczyk, która przedstawiła inicjatywy podejmowane przez polskie Ministerstwo Zdrowia w ramach Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w erze cyfrowej.
Tegoroczne maturzystki Julia Perlejewska i Zuzanna Jończyk opowiedziały o wpływie mediów cyfrowych na życie dzieci i młodzieży. Dr Dévora Kestel, dyrektor ds. zdrowia psychicznego, zdrowia mózgu i substancji psychoaktywnych w WHO mówiła o globalnych działaniach organizacji. Usman Ahmad Mushtaq, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Norwegii i Siobhán McArdle, zastępca sekretarza w Departamencie Zdrowia Irlandii wraz z Mariją Manojlovic, dyrektor wykonawczą Safe Online, przedstawili informacje o realizowanych strategiach i aplikacji wspierającej zdrowie psychiczne.
Margines 78. Światowego Zgromadzenia Zdrowia (WHA) to najważniejsze ciało zarządcze WHO. Podczas obrad WHA podejmowane są decyzje dotyczące zdrowia globalnego.
21 maja odbyła się również debata na temat Traktatu Pandemicznego. Państwa członkowskie przyjęły rezolucję, w której zatwierdziły tekst traktatu i ustaliły sposób i harmonogram dalszych negocjacji nad ostatecznym tekstem traktatu. Przyjęta rezolucja wskazuje, że tekst traktatu będzie uzupełniony o załączniki. Czekamy na zakończenie negocjacji i finalny tekst. Ostateczny będzie wyłożony do podpisu państw członkowskich po wynegocjowaniu brakującego na obecnym etapie załącznika. Polska wstrzymała się od głosu – ostateczne stanowisko w sprawie traktatu zostanie przyjęte po wynegocjowaniu całości dokumentu.
Chlorowodorek pilokarpiny w recepturze okulistycznej
NFZ: Zdrowie mamy na każdym etapie życia