Nowość!
Skrót informacji
Zanim po raz pierwszy usłyszysz „Mamo”, zaczyna się wyjątkowa podróż – pełna emocji, wyzwań i troski o drugiego człowieka. W jej trakcie nie zapominaj o sobie. Twoje zdrowie to fundament rodziny – przypomina NFZ. Z okazji Dnia Mamy Fundusz podpowiada, jak przyszłe i obecne mamy mogą dbać o zdrowie.
Postaw na regularne badania profilatyczne i zdrowy styl życia. Co to znaczy w praktyce? Skorzystaj z bezpłatnych badań profilaktycznych tj:
Pamiętaj, wiele chorób rozwija się po cichu. Dlatego nawet jeśli czujesz się dobrze, kontroluj swoje zdrowie regularnie. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje szereg bezpłatnych badań profilaktycznych, wystarczy tylko z nich skorzystać.
Twój organizm potrzebuje czasu, by się przygotować. Warto wtedy:
Nie musisz być idealna, wystarczy, że będziesz świadoma. Masz prawo do opieki i informacji. Porozmawiaj z lekarzem to pierwszy krok do zdrowej ciąży.
Ciąża to wyjątkowy okres pełen zmian – zarówno fizycznych, emocjonalnych, jak i życiowych. To także moment, w którym szczególna troska o siebie nabiera jeszcze większego znaczenia.
NFZ zapewnia kompleksową opiekę dla przyszłych mam, w tym:
Dlaczego to badanie jest tak ważne dla zdrowia przyszłej mamy i dziecka? Czy cytologia w ciąży różni się od standardowego badania cytologicznego? Kiedy najlepiej wykonać badanie i jak się do niego przygotować? Zobacz nasz podcast z cyklu „Zdrowie na pierwszym planie”, z dr Ewą Surynt, ginekolożką i onkolożką.
Noworodek pochłaniają całą Twoją uwagę. To normalne, że jako mama dajesz z siebie wszystko. Ale nie zapominaj, Twoje zdrowie też jest ważne. Nawet jeśli karmisz, nie odkładaj badań i wizyt u lekarzy na potem. W tym czasie:
Zadbaj o siebie, bo od Twojego samopoczucia zależy spokój całej rodziny.
Macierzyństwo się nie kończy, ale po latach Twoje potrzeby zdrowotne się zmieniają. Okres menopauzy to prawdziwa rewolucja w organizmie kobiety, zmienia się gospodarka hormonalna, a z nią rośnie ryzyko chorób:
To czas, kiedy warto szczególnie zatroszczyć się o siebie i regularnie korzystać z badań profilaktycznych dostosowanych do Twojego wieku. Nie czekaj na objawy – sprawdź swoje zdrowie w programie „Moje Zdrowie”.
Ciche, ale groźne. Nadciśnienie tętnicze to choroba, która długo nie daje o sobie znać, a może prowadzić do zawału, udaru czy niewydolności nerek. W Polsce zmaga się z nim co trzeci dorosły, a wielu nawet nie wie, że ma za wysokie ciśnienie. Dlatego regularna kontrola ciśnienia i zdrowy styl życia są kluczowe w profilaktyce chorób układu krążenia.
Rak piersi we wczesnym stadium często nie daje żadnych objawów. Mammografia pozwala wykryć zmiany wtedy, gdy leczenie jest najbardziej skuteczne. Badanie jest dostępne bez skierowania dla kobiet między 45. a 74. rokiem życia raz na dwa lata. Możesz wykonać je w poradni stacjonarnej lub w mammobusie, który regularnie odwiedza mniejsze miejscowości.
Masz dorosłe dzieci, być może wnuki – bądź dla nich jak najdłużej zdrowa, aktywna i obecna. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Nie odkładaj jej na później.
Sprawdź, kiedy mammobus będzie w Twojej okolicy i zapisz się na badanie – to tylko chwila, a może mieć ogromne znaczenie.
Skorzystaj z programów profilaktycznych finansowanych przez NFZ. Zrób pierwszy krok, umów się na badania, odwiedź lekarza, porozmawiaj z położną. Zrób to dla siebie i najbliższych.
Więcej szczegółów znajdą Państwo TUTAJ.
W trosce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w erze cyfrowej
MZ: niebawem urodzi się tysięczne dziecko z programu in vitro