Aktualności

29.12.2020

2 minuty

W Krakowie opracowano nowy podręcznik kardiochirurgii dziecięcej

źródło: Naukawpolsce.pap.pl

Praca nad podręcznikiem trwała dwa lata, ostatnie uaktualnienia zostały naniesione w połowie listopada 2020 r. Jego autorzy mają nadzieję, że dzięki tej pozycji wiedza kardiochirurgiczna będzie szeroko dostępna nie tylko dla studentów medycyny, ale też wytłumaczy wiele zagadnień rodzicom dzieci z problemami kardiologicznymi, którzy szukają rzetelnych informacji przekazanych w jasny sposób.

„Jest to książka o tyle niezwykła, że nikt wcześniej nie napisał topograficznej anatomii serca dla kardiochirurgów. Nikt w Polsce, ani przed wojną, ani po niej, nie spisał tej wiedzy. Podręcznik zawiera też opisy nowych technik operacyjnych” – podkreślił prof. Janusz Skalski.

Wśród autorów poszczególnych rozdziałów podręcznika są także obcokrajowcy: prof. Michael Hubler – wybitny kardiochirurg z Zurichu i kardiopatolog i twórca stosowanej na całym świecie klasyfikacji wad wrodzonych serca prof. Richard van Praagh. Jak mówi prof. Janusz Skalski, wyjątkowość tego podręcznika polega także na tym, że został on wydany w języku polskim, podczas gdy takie publikacje ukazują się na świecie po angielsku, niemiecku i francusku. „Możemy przygotowywać polskich kardiochirurgów, opierając się na bardzo nowoczesnym, aktualizowanym jeszcze w listopadzie tego roku podręczniku” – podkreślił prof. Skalski.

Książka jest przeznaczona dla kardiochirurgów, kardiologów dziecięcych, anestezjologów, neurochirurgów i chirurgów dziecięcych. W podręczniku omówiono m.in. takie problemy kliniczne, jak: leczenie zaburzeń krzepliwości, powikłania infekcyjne, wady genetyczne skojarzone z wadą serca, zespół ogólnoustrojowej reakcji zapalnej (SIRS), mechaniczne wspomaganie krążenia u dzieci i przeszczepy serca u dzieci. Osobna część jest poświęcona kardiochirurgii wad wrodzonych serca.

Publikacja ukazała się nakładem PZWL – Wydawnictwo Lekarskie pod redakcją profesorów Janusza Skalskiego, Jacka Kołcza i Tomasza Mroczka.


Autor: „Łukasz Kuźmiński”
redaktor naczelny „Farmacji Praktycznej”

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Wydłużono termin na zapisy do szczepień na koronawirusa dla grupy „zero”

Następny artykuł

Kwestionariusz kwalifikacyjny do szczepienia przeciw COVID-19 – rekomendacje

Polecane dla Ciebie

Szkolenia