Skrót informacji
Odra jest chorobą, z którą skutecznie można walczyć przy pomocy szczepień. Jednak od stycznia do 5 grudnia 2023 r. w Europie i Azji Środkowej odnotowano ponad 30 tys. potwierdzonych zachorowań na odrę. W 2022 r. było to zaledwie 909 przypadków - alarmuje UNICEF, o czym donosi serwis Politykazdrowotna.com.
Trend obserwowany w Europie i Azji Środkowej w ciągu ostatnich 12 miesięcy może się jeszcze pogłębiać, bo tylko między październikiem a listopadem tego roku liczba przypadków odry w tych regionach prawie się podwoiła – podkreśla UNICEF.
UNICEF wskazuje, że wzrost liczby przypadków odry można przypisać spadkowi zasięgu szczepień w całym regionie. „Do spadku popytu na szczepionki przyczyniły się dezinformacja i nieufność, dodatkowo podsycane nastrojami podczas i po pandemii COVID-19, zakłócenia w usługach zdrowotnych i słabe systemy podstawowej opieki zdrowotnej. W konsekwencji najnowsze dane szacunkowe pokazują, że 931 tys. dzieci w Europie i Azji Środkowej nie zostało całkowicie lub częściowo objętych rutynowymi szczepieniami w latach 2019-2021. Wskaźnik szczepień pierwszą dawką przeciwko odrze spadł z 96 proc. w 2019 r. do 93 proc. w 2022. Ponieważ dzieci, których to dotyczy, przekroczyły wiek rutynowego podawania szczepionek, konieczne jest podjęcie specjalnych wysiłków, aby zapewnić, że nadrobią te zaległości” – podkreśla UNICEF.
Koniec działania Teleplatformy Pierwszego Kontaktu
Palaczom kurczy się mózg i grozi ryzyko demencji