Skrót informacji
Specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie przeprowadzili pionierskie badania wpływu szczepionek przeciwko COVID-19 na przebieg ciąży – informuje serwis Naukawpolsce.pap.pl. Udowodnili przezłożyskową transmisję przeciwciał przeciwko antygenowi S wirusa SARS-CoV-2. Tym samym potwierdzili możliwość uodpornienia dzieci pacjentek zaszczepionych w ciąży.
Jak podał we wtorek 6 lipca br. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie, lekarze Oddziału Klinicznego Ginekologiczno-Położniczego pierwsi w Polsce i jedni z pierwszych na świecie udowodnili przezłożyskową transmisję przeciwciał przeciwko antygenowi S wirusa SARS-CoV-2.
„Kobiety ciężarne są w grupie podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19. Zaszczepienie ich zmniejsza ryzyko zachorowania u mam, ale także zwiększa szansę na uniknięcie wielu powikłań ciąży w przebiegu tej infekcji dla płodów. Badanie prowadzone w naszym ośrodku ocenia właśnie skuteczność i bezpieczeństwo szczepienia przeciwko COVID-19 w czasie ciąży” – wyjaśnił prof. Tomasz Waśniewski, ordynator Oddziału Klinicznego Ginekologiczno-Położniczego, cytowany w prasowym komunikacie.
Dodał, że w badaniu uczestniczą osoby dobrowolnie zaszczepione w okresie ciąży. Kwalifikacja do badania odbywa się po szczepieniu. Do tej pory zrekrutowano ponad 180 kobiet ciężarnych z całej Polski. „Wszystkie nasze ciężarne są pracownicami ochrony zdrowia, w większości to lekarki, które po wnikliwej analizie dostępnych badań stwierdziły, że korzyści z zaszczepienia się w ciąży dla nich i ich dzieci, znacznie przewyższają ryzyko tej terapii” – wskazał.
Doktor Wojciech Zdanowski, główny autor tego badania, dodał, że wstępne jego wyniki oceniają miano przeciwciał przeciwko białku S wirusa SARS-CoV-2 u pacjentek oraz w krwi pępowinowej noworodków po szczepieniu BNT162b2 mRNA COVID-19.
W marcu br. informowano o badaniach przeprowadzonych w Izraelu, które sugerowały, iż zaszczepienie kobiet w ciąży przeciwko COVID-19 powoduje, że odporność przed zakażeniem koronawirusem przenoszona jest również na płód i dziecko.
Firmy Pfizer i BioNTech poinformowały wówczas, że w lutym rozpoczęto międzynarodowe badania, które mają wykazać bezpieczeństwo i skuteczność szczepień przeciwko COVID-19 u kobiet w ciąży; miały one objąć 4 tys. oczekujących dziecka kobiet. Badacze chcieli też sprawdzić, czy przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2 przekazywane są z matki na płód, a potem na dziecko.
Sugerowały to wstępne wyniki przeprowadzonych w USA badań. Wykazały one, że przeciwciała powstające w organizmie zaszczepionych kobiet preparatem mRNA Pfizera i Moderny przenikają przez łożysko do ciała płodu. Matka karmiąca piersią przekazuje je dziecku także po porodzie.
MZ rozwiewa wątpliwości w sprawie rozporządzenia dot. recept
Komunikat KOIA w sprawie recept weterynaryjnych na środki odurzające i psychotropowe