Aktualności

13.07.2021

2 minuty

MZ rozwiewa wątpliwości w sprawie rozporządzenia dot. recept

Skrót informacji

W związku z wątpliwościami co do interpretacji obowiązującego rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie recept, resort zdrowia wyjaśnia, że w przepisie 8 ust. 1 pkt 4 ww. rozporządzenia zidentyfikowano oczywistą omyłkę redakcyjną polegającą na braku przecinka po słowach „w tym leku recepturowego” – czytamy w serwisie Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Zgodnie z wyjaśnieniami resortu zdrowia, brak ww. przecinka należy traktować jako omyłkę redakcyjną, która jest oczywista w świetle wewnętrznej logiki omawianego przepisu, gdyż przy przyjęciu odmiennej niż zaprezentowana w niniejszym komunikacie interpretacji, nie miałoby żadnego sensu wyodrębnienie spośród wszystkich możliwych leków ich podgrupy w postaci lek w recepturowych do stosowania zewnętrznego na skórę.

W konsekwencji drugie z przewidzianych w omawianym przepisie wyłączeń pozwalających na zrealizowanie recepty w przypadku podania częstotliwości stosowania (zamiast sposobu dawkowania podanego zgodnie z 2 ust. 2 pkt 2) należy interpretować w taki sposób, że do zrealizowania recepty, na której przepisano dowolny produkt leczniczy przeznaczony do stosowania zewnętrznego na skórę, w tym lek recepturowy przeznaczony do takiego stosowania, wystarczające jest podanie na tej recepcie przez osobę wystawiającą częstotliwości stosowania.

Zgodnie z wykładnią celowościową należy przepis ten odczytywać z przecinkiem po słowie „recepturowego” występującym w zacytowanym wyżej fragmencie.

W związku z powyższym jakakolwiek interpretacja inna, niż w której fragment „w tym leku recepturowego” stanowi wtrącenie, jest nieprawidłowa i niezgodna z intencją autorów projektu.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Nia.org.pl


Poprzedni artykuł

Farmaceuta-cudzoziemiec musi potrafić porozumiewać się w języku polskim

Następny artykuł

Uczeni z Olsztyna potwierdzili możliwość uodpornienia dzieci pacjentek zaszczepionych w ciąży przeciw COVID-19

Polecane dla Ciebie

Szkolenia