źródło: Politykazdrowotna.com
Dostępność na rynku pierwszej partii szczepionek przeciw grypie jest szczególnie istotna, ponieważ rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) dotyczące szczepów, które wchodzą w skład szczepionek w aktualnym sezonie, ukazały się z blisko miesięcznym opóźnieniem w stosunku do lat ubiegłych. Czas produkcji szczepionek pozostaje ramowo niezmienny (trwa około 6 miesięcy). Kolejne partie szczepionek na sezon 2019/2020 mają być sukcesywnie udostępniane w aptekach.
Aby zaszczepić się przeciwko grypie, należy udać się do lekarza rodzinnego. Jeśli lekarz nie zanotuje przeciwwskazań do podania szczepionki, wypisze receptę na preparat, który można samodzielnie zakupić w aptece. Należy pamiętać, aby zakupiona szczepionka była odpowiednio transportowana (najlepsza będzie torebka termiczna dostępna w aptece). Szczepienie domięśniowe wykonuje wykwalifikowany personel medyczny w każdej przychodni. Zaszczepić się przeciwko grypie można w każdym momencie trwania sezonu. W ciągu 7 dni od zaszczepienia wytwarzane są przeciwciała, których poziom wzrasta w miarę upływu czasu.
Według danych NIZP-PZH do 15 września 2019 r. liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w sezonie 2018/2019 wyniosła ponad 4,471 mln osób. 17,156 tys. osób otrzymało skierowanie do hospitalizacji. Liczba zgonów z powodu powikłań grypy wyniosła 150 – trzykrotnie więcej niż w sezonie 2017/2018.
Fundusz: te dokumenty można przesłać w formie skanu
W czym pomoże Ci farmaceuta?