Skrót informacji
Niedawno ogłosiliśmy rozpoczęcie ogólnopolskiej kampanii społecznej pt. „Leki do Apteki”, w której Polpharma razem z Grupą NEUCA podniosły temat prawidłowej utylizacji leków. W kolejnych etapach projektu dołączyły inne firmy farmaceutyczne: Adamed Pharma, Teva oraz Zentiva.
Pierwszy etap akcji skupił się na zwiększaniu świadomości społeczeństwa na temat problemu oraz komunikacji raportu „Leki w środowisku – zagrożenia i wyzwania” przygotowanego przez badaczki z Katedry Analizy Środowiska Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego: dr hab. inż. Annę Białk-Bielińską, prof. UG, dr hab. Magdę Caban oraz prof. UG. Z kolei druga część kampanii, która trwa od września, obejmuje działania skierowane do aptek pod hasłem „Świat w Twoich rękach”.
Polacy plasują się na 2. miejscu w Europie pod względem zażywania farmaceutyków. Wydatki na leki w Polsce stanowią ok. 2,4% PKB, a spożycie leków stale rośnie. Z badań uniwersyteckich wynika, że ok. 60 proc. Polaków wyrzuca medykamenty do zwykłego pojemnika na odpady zmieszane, skąd trafiają one na wysypiska odpadów, gdzie mogą stanowić poważne zagrożenie środowiskowe.
Nic nie jest bowiem w stanie powstrzymać spożywania ich przez żerujące tam zwierzęta i przenikania ich do wód gruntowych. Natomiast ok. 28 proc. z nas spłukuje leki w domowej toalecie – jednak wbrew pozorom nawet najnowocześniejsza oczyszczalnia ścieków nie jest w stanie zneutralizować wielu substancji leczniczych.
W konsekwencji tego do wody pitnej w naszych kranach w największej ilości trafiają popularne leki przeciwbólowe, jak ibuprofen i paracetamol, ale zdarzają się także śladowe ilości stosowanej w leczeniu epilepsji karbamazepiny oraz wielu innych, potencjalnie niebezpiecznych substancji. Substancje aktywne biologicznie stwarzają poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka – niektóre leki rozkładają się nawet przez kilkadziesiąt lat.
Co zatem należy zrobić z przeterminowanymi lekami? Otóż niewykorzystane lub przeterminowane farmaceutyki powinniśmy nieodpłatnie odnieść do aptek, przychodni czy szpitali, w których ustawione są specjalne pojemniki pozwalające na pozbycie się ich w bezpieczny sposób – tzw. konfiskatory.
Za utylizację produktów farmaceutycznych odpowiadają samorządy. Zasady utylizacji leków w poszczególnych gminach mogą się różnić między sobą, ale na ogół są podobne. Gminy często zawierają umowy z aptekami, które na terenie lokalu przyjmują w sposób bezpłatny przeterminowane leki w specjalnie oznakowanych pojemnikach. Należy pamiętać, że to nie apteka zbiera leki, a firma, która wygrała przetarg w danej gminie i to do niej należy się zwrócić w sytuacji, gdy pojemniki nie są wystarczająco często opróżniane. Jeśli apteka bądź punkt apteczny chce prowadzić zbiórkę przeterminowanych leków, wystarczy, że zgłosi się do urzędu gminy. Urząd zapewni wywóz i utylizację leków zgodnie z obowiązującą ustawą o odpadach niebezpiecznych. Informację o punktach zbiórki przeterminowanych leków można znaleźć na stronach urzędów gmin.
Świat jest w naszych rękach. Pamiętajmy więc, że oddając niewykorzystane leki do apteki, nie tylko dbamy o własne zdrowie, ale też chronimy środowisko.
Więcej informacji na temat kampanii Leki do Apteki, w tym pełny raport Uniwersytetu Gdańskiego, można znaleźć na stronie internetowej: www.lekidoapteki.pl.
Strona zawiera także bazę wiedzy w formie graficznej i video, jak należy przygotować farmaceutyki do utylizacji, jak je oddać, oraz wiele innych ciekawych materiałów merytorycznych.
MZ przygotowuje przepisy, które pozwolą niepełnoletnim pacjentkom na wizytę u ginekologa bez rodzica
Pierwsza wizyta u ginekologa – rekomendacje ekspertów NFZ