Grupa Farmaceutyczna Unii Europejskiej (PGEU) zwraca uwagę na utrzymujący się i pogłębiający problem niedoborów leków w Europie – informuje Samorząd Aptekarski. To krytyczne wyzwanie znacząco wpływa na zdrowie pacjentów i podważa zaufanie do krajowych systemów opieki zdrowotnej. Przez to farmaceuci są obarczeni obciążeniami administracyjnymi, poświęcając średnio blisko 10 godzin tygodniowo na zarządzanie problemem braków leków.
Najważniejsze rekomendacje PGEU
- Ujednolicenie definicji: Wdrożenie wspólnej definicji niedoborów leków w całej Unii Europejskiej w celu lepszego identyfikowania i szybszej skoordynowanej reakcji.
- Terminowe raportowanie: Wymaganie od posiadaczy zezwoleń na dopuszczenie do obrotu terminowego raportowania niedoborów, tak aby farmaceuci byli na bieżąco informowani.
- Wzmocnienie roli farmaceutów: Umożliwienie farmaceutom pełnego wykorzystania ich wiedzy, w tym zastępowania leków odpowiednikami i przygotowywania leków recepturowych w razie wystąpienia potrzeby.
- Zwiększenie przejrzystości: Zwiększenie nadzoru nad łańcuchem dostaw w celu zapewnienia solidarnych planów zapobiegania i łagodzenia skutków niedoborów.
- Wspieranie solidarności w UE: Promowanie koordynacji między państwami członkowskimi w celu redystrybucji leków i efektywnego zarządzania zapasami.
- Optymalizacja zamówień: Stosowanie strategii zamówień, które zapewnią długoterminową dostępność, w tym zmniejszenie presji cenowej i zwiększenie różnorodności łańcucha dostaw.
- Określenie obowiązków: Wzmocnienie egzekwowania obowiązków dostaw dla producentów i hurtowników w celu zapewnienia ciągłości dostaw.
Stanowisko PGEU podkreśla pilną potrzebę wdrożenia skutecznych środków politycznych i zwiększonej współpracy w całej Unii w celu rozwiązania problemu niedoborów leków. Proponowane działania mają na celu wzmocnienie łańcucha dostaw, poprawę systemów wczesnego ostrzegania oraz zwiększenie roli farmaceutów w zapewnianiu nieprzerwanej opieki nad pacjentami.
Pełną treść stanowiska PGEU znajdą Państwo
TUTAJ.