źródło: Naukawpolsce.pap.pl
Placówka działa na sosnowieckim Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jak powiedziała PAP inicjatorka powołania muzeum, dziekan Wydziału Farmaceutycznego, prof. Krystyna Olczyk, impulsem stał się dla niej dynamiczny rozwój medycyny, farmacji i diagnostyki laboratoryjnej. Korzystając z pomocy pracowników, pasjonatów historii i kolekcjonerów, zaczęto gromadzić eksponaty.
Muzeum składa się z 8 pomieszczeń. Na potrzeby warsztatów dla uczniów, którzy będą zwiedzać muzeum oraz zajęć dla studentów powstały też dwie sale seminaryjne. Do placówki sprowadzono również specjalne zioła z ekologicznych upraw we Włoszech, dzięki czemu powstała zielarnia. Bogate wyposażenie muzeum uczelnia zawdzięcza m.in. prywatnym darczyńcom. Jednym z nich jest Emilian Kocot, sosnowiecki lekarz, który od lat gromadzi medyczne eksponaty.
Budynek, którego parter zaadaptowano na potrzeby ekspozycji, to Dom Studencki nr 2 przy ul. Ostrogórskiej 30. Na remont i wyposażenie muzeum uczelnia przeznaczyła z własnych środków ponad 2,6 mln zł. 100 tys. zł dołożył sosnowiecki magistrat. Otwarcie placówki symbolicznie kończy obchody 70-lecia powstania Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
"Kiedyś też ratowano zdrowie i życie ludzi z użyciem prymitywnych z dzisiejszej perspektywy narzędzi. Medycyna idzie naprzód, żyjemy coraz dłużej. Pokazujemy w ten sposób naszym studentom, skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy" – podkreśliła prof. Olczyk.
Muzeum jest na razie otwarte dla pracowników uczelni i studentów, wkrótce jednak ma zostać udostępnione mieszkańcom regionu.
Opublikowano poprawiony projekt styczniowej listy refundacyjnej
Warszawska OIA publikuje listę oprogramowania dopuszczonego przez Krajową Organizację Weryfikacji Autentyczności Leków do integracji z PLMVS