Aktualności

28.11.2022

3 minuty

Smog gorszy niż pandemia

Skrót informacji

Zanieczyszczenie powietrza staje się jednym z głównych, a być może nawet podstawowym czynnikiem ryzyka przedwczesnych zgonów w krajach UE – ostrzega Europejska Agencja Środowiska, publikując raport na temat skutków zdrowotnych złej jakości powietrza, o czym donosi serwis Medexpress.pl.

Jakość powietrza w UE


Dane dotyczące przedwczesnych zgonów są alarmujące – w 2020 r., z powodu złej jakości powietrza odnotowano ich w 27 krajach wspólnoty 238 tysięcy, więcej niż w 2019 roku (231 tys.), choć jakość powietrza w skali całej Unii się poprawiła. Może to wynikać z dwóch przyczyn: po pierwsze korelacji z pandemią COVID-19 (smog, zanieczyszczone powietrze pogarszają rokowania w przebiegu tej choroby, podobnie jak innych chorób dróg oddechowych – i nie tylko). Po drugie, jakość powietrza nie poprawia się równomiernie: przede wszystkim Europa Środkowo-Wschodnia (w tym przede wszystkim Polska) oraz kraje bałkańskie mają w tym zakresie ogromną pracę do wykonania.

Dane na temat przedwczesnych zgonów


Jeśli chodzi o PM2.5, najwyższe bezwzględne liczby przedwczesnych zgonów w 2020 r. odnotowano we Włoszech (56 300) Polsce (36500), Niemczech (28900), Rumunii i Hiszpanii (gdyby uwzględnić liczbę ludności, Polska utrzymałaby drugie miejsce, ale dystans do Włoch byłby niewielki, z pierwszej piątki natomiast wypadłyby dwa razy większe od Polski Niemcy).

Najniższy względny wpływ na zdrowie z powodu ekspozycji na PM2.5 zaobserwowano w krajach położonych na północy i północnym zachodzie Europy, w tym w Islandii, Finlandii, Norwegii, Szwecji i Estonii – z jednej strony powodem jest niewątpliwa troska o środowisko, z drugiej – położenie geograficzne i siła natury.

Przedwczesne zgony i wyższa zachorowalność


Autorzy raportu zwracają uwagę, że skutki zdrowotne zanieczyszczonego powietrza to nie tylko przedwczesne zgony, ale również wyższa zachorowalność.
„Ludzie żyją z chorobami związanymi z narażeniem na zanieczyszczenie powietrza; Jest to obciążenie pod względem cierpienia osobistego, a także znaczne koszty dla sektora opieki zdrowotnej” – przypominają. I wyliczają: w 2019 r. ekspozycja na PM2.5 doprowadziła w skali UE do 175 702 lat życia z niepełnosprawnością (YLD) z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Zanieczyszczenia wpływają też na wyższą zapadalność m.in. na cukrzycę.

Polska w najciemniejszych barwach


Na mapie UE-27 Polska należy do krajów o najciemniejszych – nomen omen – barwach. Gorsza sytuacja niż u nas jest tylko w Bułgarii (jeśli chodzi o kraje unijne, bo poza Unią jeszcze bardziej dramatyczne statystyki dotyczące wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie notują kraje bałkańskie, w tym Serbia oraz Bośnia i Hercegowina). Polski bilans 2020 roku to: 36500 przedwczesnych zgonów i 415,7 tysięcy utraconych lat życia.

Całość raportu wraz z interaktywną mapą można znaleźć na stronie EEA.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Medexpress.pl


Poprzedni artykuł

Polscy uczeni opatentowali metodę wykrywania genetycznej predyspozycji do agresywnego raka piersi

Następny artykuł

Szef MZ: Zmierzamy do 7 proc. PKB na zdrowie

Polecane dla Ciebie

Szkolenia