Skrót informacji
W środę 29 września br. sejmowa komisja zdrowia poparła projekt noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej i ustawy Prawo farmaceutyczne. Dzięki zmianom, będzie możliwe korzystanie ze świadczeń m.in. w Wielkiej Brytanii jak przed wyjściem z UE – informuje serwis Rynekzdrowia.pl.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych, i ustawy Prawo farmaceutyczne przedstawił na środowym posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia podsekretarz stanu w MZ Maciej Miłkowski. Jak mówił, projektowana nowelizacja zakłada m.in. możliwość korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej na podobnych zasadach jak obowiązujące przed wyjściem tego kraju z UE.
Nowe przepisy będą miały pozytywny wpływ z punktu widzenia zabezpieczenia dostępu do szczepień przeciwko COVID-19. Ponadto cudzoziemcy mają być objęci ubezpieczeniem społecznym z tytułu wykonywania legalnej pracy w Polsce, a ci, którzy nie mogą uzyskać obecnie statusu osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym, uzyskają ten status.
„Ta poprawka wypływa wprost ze środowisk, które są zainteresowane wykonywaniem tego świadczenia. Przypomnę, że szczepienie jest również świadczeniem zdrowotnym finansowanym ze środków publicznych (...). Środowiska pielęgniarskie, felczerów, lekarzy, higienistów, ratowników czekają na takie rozwiązanie” – mówiła Szczurek-Żelazko.
Komisja poparła też poprawkę zgłoszoną przez posła Patryka Wichra (PiS), dotyczącą uzdrowisk. „Chodzi o wszystkich świadczeniodawców realizujących umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenia uzdrowiskowego. Branża ta borykała się – w wyniku pandemii – z wieloma kłopotami. (...) Proponujemy, by dać branży 70 procent umorzenia czy też zapłaty za koszty stałe, które ponosili, a pozostałe 30 procent rozłożyć w procesie przedłużonego odrobienia do 3 lat” – poinformował.
Według założeń projektu nowelizacji, nowe rozwiązania mają wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
NFZ wprowadza funkcję koordynatora
Sejmowa Komisja Zdrowia za wykonywaniem szczepień przeciwko grypie przez farmaceutów