Skrót informacji
Od 1 października br. placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej będą miały obowiązek wyznaczenia koordynatora, który będzie miał za zadanie wsparcie pacjentów w procesie leczenia – informuje serwis Medexpress.pl, powołując się na doniesienia NFZ.
Przepisy obowiązują od 1 października 2021 r. Koordynator ma zadanie polepszyć komunikację na linii lekarz – pacjent, informować szczegółowo o kolejnych etapach leczenia, nie tylko w ramach POZ, oraz wspomagać organizację leczenia w szczególności pacjentów z chorobami przewlekłymi.
„Zmiany w POZ wprowadzamy bazując na wynikach pilotażowego projektu POZ PLUS, który objął ponad 350 tys. pacjentów z całej Polski. Właśnie na gruncie tego projektu testowaliśmy funkcję koordynatora. W zgodnej opinii pacjentów i lekarzy rola koordynatora została dobrze oceniona, dlatego taki model opieki będzie rozwijany i wprowadzany we wszystkich poradniach POZ” – wskazuje Filip Nowak, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Koordynatorzy mają również pomóc samym placówkom Podstawowej Opieki Zdrowotnej w lepszej organizacji pracy oraz pozyskiwaniu nowych pacjentów.
„W najbliższych tygodniach będziemy dzielić się analizami i dyskutować o wnioskach z pilotażu POZ PLUS. Te są obiecujące, dlatego na ich podstawie będziemy wspierać poradnie POZ w jak najlepszym wykorzystaniu funkcji koordynatora” – podkreśla prezes Filip Nowak.
Dziś Europejski Dzień Walki z Depresją
Sejmowa komisja zdrowia za ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej – zmiany dotyczą m.in. leczenia w Wlk. Brytanii