Aktualności

12.11.2024

3 minuty

Psycholog: zmęczenie psychiczne może przekształcić się w depresję

Skrót informacji

Zmęczenie psychiczne bierze się m.in. z przeciążenia pracą. To może prowadzić do depresji i zaburzeń lękowych. Szczególnie narażone jest na to pokolenie trzydziestolatków – uważa psycholog, Ada Jakimowicz.

Problem z przemęczeniem

Z badania „Bezpieczni w Pracy 2024” na temat przepracowania i poczucia zmęczenia wynika, że mamy w Polsce problem z przemęczeniem. Jak podała „Gazeta Wyborcza”, powołując się na te badania, częściej niż ze zmęczeniem fizycznym pracownicy i pracownice mają do czynienia ze zmęczeniem psychicznym. Według dziennika 47 proc. pracowników odczuwa zmęczenie psychiczne często lub codziennie.

Pytana o te badania psycholog Ada Jakimowicz zauważyła, że szczególnie na zmęczenie psychiczne narażeni są dzisiejsi trzydziestolatkowie i starsi. „Osoby 35 plus to pokolenie, które jest szczególnie narażone na przepracowanie. To są te osoby, które są przyzwyczajone do zaciskania zębów” – ocenia. Drugą grupą jest pokolenie Z, czyli osoby przed 30. rokiem życia.

Niepokojące objawy: nastawienie do obowiązków

Zdaniem ekspertki zmęczenie psychiczne można poznać po naszym nastawieniu do obowiązków. „Jeżeli idziesz do pracy i masz nastawienie, że to jest męczarnia, to znaczy, że coś jest bardzo nie tak” – powiedziała. „Zdarza się, że pracujemy ponad siły w obawie, przed utratą pracy. W efekcie spirala lęku się nakręca” – dodaje.

„Poddajemy się temu przekonaniu, że muszę godzić się na złe traktowanie w pracy. Wtedy jeszcze bardziej pogłębia się lęk, bo jeszcze bardziej potwierdza to, że ja to muszę robić” – tłumaczy.

Przemęczenie może objawiać się m.in. brakiem chęci do życia. „Bardzo wysokie przemęczenie objawia się tym, że na samą myśl o pracy dopada nas obrzydzenie, apatia, nie mamy chęci do życia. To już nie jest znak. To (...) wymaga konsultacji ze specjalistą” – podkreśla.

Dodała, że zmęczenie psychiczne może prowadzić do wizualizacji najgorszych scenariuszy, a to może jeszcze bardziej pogłębić zły stan psychiczny. „Zmęczenie psychiczne objawia się konkretnymi myślami lub obrazami, a to może prowadzić do myśli lękowych, czyli wizualizacji najgorszych scenariuszy, które z boku mogą wydawać się irracjonalne” – wyjaśnia.

Od przemęczenia do depresji

W ocenie ekspertki zmęczenie psychiczne może doprowadzić do depresji i wywołać wiele chorób autoimmunologicznych. „Zmęczenie psychiczne może przekształcić się w depresję, myślenie lękowe, wycofanie. W bardzo wiele autoimmunologicznych chorób. Insulinooporość, Hashimoto to choroby, które są objawem tego, że nie słuchamy ciała, które mówi dość” – tłumaczy.

Z badania „Bezpieczni w Pracy 2024” wynika, że najmłodsi pracownicy (do 24. roku życia) pracują średnio o dwie godziny tygodniowo mniej od pozostałych (tygodniowo średnio 39,05 godzin). Jednocześnie to właśnie oni najbardziej skarżą się na wyczerpanie fizyczne. Największą liczbę godzin tygodniowo przepracowują z kolei osoby w wieku 25-34 lata (41,56 godzin) i należą do grupy, która najsilniej odczuwa zmęczenie psychiczne. (PAP)


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

Ekspert: ciepłe ubrania i zdrowe odżywianie są ważne, ale nic nie zastąpi szczepień ochronnych

Następny artykuł

„PrzedszkolaBezOwsików.pl” – podsumowanie pilotażowej edycji programu edukacyjnego

Polecane dla Ciebie

Szkolenia