Osteoporoza, zwana „cichym złodziejem kości”, jest chorobą niewidoczną i podstępną. Polega na stopniowym zanikaniu tkanki kostnej. Pierwszym jej objawem jest złamanie. Czy można jej zapobiec? NFZ publikuje kompendium wiedzy na temat dolegliwości.
Osteoporoza w Polsce
Według raportu NFZ na osteoporozę choruje w Polsce ok. 2,1 mln osób, z czego 1,7 mln to kobiety. Wartość refundacji świadczeń z powodu złamań, które najczęściej przypisywane są osteoporozie w 2018 r., wyniosła 476 mln zł.
Dieta
Do ok. 30 r.ż. gromadzimy w kościach zapas wapnia, który nazywamy szczytową masą kostną. To najistotniejszy okres dla naszych kości. Ważna jest również odpowiednia dieta. Jeśli chcemy zapobiegać osteoporozie, powinniśmy jeść produkty bogate w wapń:
- mleko,
- sery,
- jogurty,
- maślanki,
- kefiry,
- twarożki.
Warto sięgać również po duże ilości świeżych lub gotowanych warzyw i owoców, tłuste ryby morskie zawierające kwasy omega-3, pieczywo razowe i wieloziarniste.
Dobrym źródłem wapnia w diecie są także:
- ryby (np. sardynki, szprotki);
- sezam, migdały, orzechy, mak;
- soja, fasola, ciecierzyca, groch;
- natka pietruszki, koperek, czosnek;
- szpinak, brukselka, kapusta.
Z kolei nadmierne spożywanie tłuszczów zwierzęcych zwiększa wydalanie wapnia z organizmu i obniża jego przyswajanie z przewodu pokarmowego.
Więcej informacji na temat choroby znajdą Państwo TUTAJ.