Aktualności

27.08.2021

3 minuty

Polacy z nadciśnieniem – jeden z najgorszych wskaźników na świecie

Skrót informacji

Od 1990 r. liczba dorosłych w wieku 30-79 lat z nadciśnieniem wzrosła z 650 mln do 1,28 mld – podają badacze z Imperial College London i WHO w badaniu opublikowanym w środę na łamach „The Lancet”, który cytuje serwis Politykazdrowotna.com.

Nadciśnienie znacznie zwiększa ryzyko chorób serca, mózgu i nerek i jest jedną z głównych przyczyn zgonów i chorób na całym świecie. Można go łatwo wykryć poprzez pomiar ciśnienia krwi w domu lub w ośrodku zdrowia i często można go skutecznie leczyć za pomocą tanich leków. Jednakże, jak wskazują naukowcy, blisko połowa chorych nawet nie wie, że ma nadciśnienie.

Badanie, przeprowadzone przez globalną sieć lekarzy i badaczy, obejmowało lata 1990-2019. Wykorzystano w nim pomiary ciśnienia krwi i dane dotyczące leczenia od ponad 104 mln osób w wieku 30-79 lat w 184 krajach, obejmujących łącznie 99% światowej populacji, co czyni go najbardziej kompleksowym przeglądem globalnych trendów w nadciśnieniu tętniczym do tej pory.

Pomimo postępów w leczeniu nadciśnienia, zdecydowana większość osób z nadciśnieniem pozostaje nieleczona, szczególnie w krajach o niskich i średnich dochodach – wskazują badacze.

W badanym okresie, wskaźnik nadciśnienia spadł w krajach bogatych – które obecnie mają zazwyczaj jedne z najniższych wskaźników – ale wzrósł w wielu krajach o niskich lub średnich dochodach. W 2019 roku ponad miliard osób z nadciśnieniem (82% wszystkich osób z nadciśnieniem na świecie) żyło w krajach o niskich i średnich dochodach.

W rezultacie Kanada i Szwajcaria, ale też Peru miały w 2019 r. jedne z najniższych częstości występowania nadciśnienia na świecie, podczas gdy jedne z najwyższych wskaźników zaobserwowano w Republice Dominikany, Jamajce i Paragwaju w przypadku kobiet oraz na Węgrzech, w Paragwaju i Polsce w przypadku mężczyzn.

W Europie wskaźniki nadciśnienia tętniczego pozostają wysokie w krajach środkowo-wschodnich, takich jak Węgry, Polska i Chorwacja. Badanie wykazało, że w tych krajach, wraz z Litwą, Białorusią i Rumunią, ponad połowa wszystkich kobiet miała nadciśnienie. Tymczasem w krajach Europy Zachodniej, w tym w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, częstość występowania nadciśnienia osiągnęła rekordowo niski poziom. Kraje te miały również najniższe wskaźniki nadciśnienia u kobiet, sięgające mniej niż 24%.

Publikacja raportu zbiegła się z publikacją nowych wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia dotyczących farmakologicznego leczenia nadciśnienia tętniczego u dorosłych. Zalecenia obejmują poziom ciśnienia krwi przed rozpoczęciem leczenia, rodzaj leku lub kombinację leków, którego należy użyć, docelowy poziom ciśnienia krwi oraz częstotliwość przeprowadzania kontroli ciśnienia krwi. Ponadto wytyczne stanowią podstawę, w jaki sposób lekarze i inni pracownicy służby zdrowia mogą przyczynić się do poprawy wykrywania i leczenia nadciśnienia tętniczego.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Politykazdrowotna.com


Poprzedni artykuł

Trzecia dawka szczepionki w Polsce? Już od września, ale tylko dla nielicznych

Następny artykuł

W jaki sposób apteka ma rozliczyć faktury za szczepienia przeciw COVID-19?

Polecane dla Ciebie

Szkolenia