Skrót informacji
Oficjalne 14. obchody Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza w 2018 r. odbędą się 27 września, dzień po kalendarzowym święcie Kosmy i Damiana, prekursorów farmacji klinicznej, patronów aptekarzy i farmaceutów. Naczelna Izba Aptekarska, która co roku organizuje uroczystą galę z tej okazji, w tym roku zaprasza do Teatru Palladium w Warszawie. Obchody Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza będą połączone z międzynarodową konferencją V4 PharmForum w ramach Grupy Wyszehradzkiej, która odbędzie się 28 września w tym samym miejscu.
Ogólnopolski Dzień Aptekarza, obchodzony przez samorząd aptekarski od wielu lat, stał się świętem całego środowiska farmaceutycznego. Co roku w uroczystościach w Warszawie biorą udział nie tylko aptekarze z całej Polski, ale także parlamentarzyści, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, instytucji państwowych i środowisk akademickich, duchowni z Krajowego Duszpasterstwa Służby Zdrowia oraz działacze samorządów zawodów zaufania publicznego.
Główna część tegorocznych obchodów rozpocznie się o godzinie 10.30 w warszawskim Teatrze Palladium przy ul. Złotej 9, gdzie wszystkich gości przywita prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. W tym roku swoją wiedzą podzielą się osobistości świata farmacji z całej Europy. Konferencję rozpocznie farmaceutka z Wielkiej Brytanii, Pani Oksana Pyzik, członkini Royal Pharmaceutical Society a także wykładowczyni UCL School of Pharmacy – jednej z najwyżej ocenianych szkół kształcących farmaceutów w Wielkiej Brytanii. Następnie na scenie będzie gościć pochodząca z Włoch farmaceutka Illaria Passarani – która pełni funkcję sekretarz generalnej Pharmaceutical Group of the European Union (PGEU), organizacji skupiającą społeczności farmaceutów z 32 krajów Europy. Część merytoryczną konferencji swoim wystąpieniem na temat wyzwań, które stoją przed aptekami ogólnodostępnymi zakończy Luc Besançon, były prezes International Pharmaceutical Federation, który funkcję tę pełnił przez ponad 4 lata. Międzynarodowa Federacja Farmaceutyczna (FIP) jest globalną federacją zrzeszającą krajowe związki i stowarzyszenia farmaceutów, w sumie 137 organizacji, reprezentuje trzy miliony praktyków i naukowców z całego świata.
Plan obchodów przewiduje także oficjalną część, którą jest tradycyjne i uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych i samorządowych osobom zasłużonym dla farmacji i ochrony zdrowia. To będzie również czas dla gości, którzy będą mogli wygłosić swoje okolicznościowe przemówienia. Całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa prezentowana w foyer teatru, której głównym bohaterem jest Leopold Skulski – farmaceuta, z zamiłowania działacz polityczny i społeczny, przedsiębiorca aktywnie uczestniczący w życiu zawodowym i publicznym przełomu XIX i XX w.
Naczelna Rada Aptekarska w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza poszła o krok dalej organizując prestiżową konferencję V4 PharmForum, która odbywa się w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Grupa Wyszehradzka skupia Polskę, Czechy, Słowację oraz Węgry, jej celem jest pogłębianie współpracy między tymi krajami, konsultowanie, wspólne rozwiązywanie problemów i poszukiwanie najlepszych rozwiązań. W ramach spotkania, które będzie miało miejsce także w Teatrze Palladium, 28 września br. swoje wykłady wygłoszą najważniejsze osobistości reprezentujące farmaceutów w zrzeszonych krajach. Będzie to Lubomír Chudoba – prezes Czeskiej Izby Aptekarskiej, Prezes Słowackiej Izby Aptekarskiej – Ondrej Sukel’ oraz Sekretarz Węgierskiej Izby Aptekarskiej Attila Horváth – Sziklai. Seria wykładów zakończy się przedstawieniem przyszłościowej wizji farmacji i rynku aptecznego. Zaprezentuje ją Michał Byliniak – Prezydent Pharmaceutical Group of the European Union, a także wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej w Polsce. V4 PharmForum zakończy się panelem dyskusyjnym, w którym udział wezmą zgromadzeni goście.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Zdrowia. Sponsorem Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza jest Polpharma, zaś magazyn "Farmacja Praktyczna" oraz serwis Managerfarmacji.pl sprawują nad wydarzeniem patronat medialny.
E-recepta: pilotaż obejmuje ponad 60 aptek
NFZ podał wyniki kontroli w aptekach za II kwartał br.