źródło: Rynekaptek.pl
Nowa forma wystawiania i realizowania recept od maja br. działa w ramach pilotażu w wybranych placówkach. Początkowo w Siedlcach i Skierniewicach, potem dołączyła do niego Krynica-Zdrój oraz Wysokie (woj. lubelskie). Łącznie objęto nim ponad 60 aptek.
Recepty wystawiało w pilotażu blisko 70 lekarzy. Skorzystało z nich ponad 5,2 tys. pacjentów. Prawie połowa z ponad 24 tys. recept została już zrealizowana. Analizy pokazały, że najwięcej recept wystawiano między godziną ósmą a dziewiątą rano. Najstarszy wystawiający je lekarz miał 70 lat, najmłodszy – 28 lat. Najstarszy pacjent, który ją otrzymał, miał lat 98, a najmłodszy – trzy miesiące. Lekarz rekordzista wystawił ok. 4 tys. e-recept. Ponad połowa pacjentów, która je otrzymała, miała więcej niż 60 lat. 28 proc. było między 61. a 70. r.ż., a 25 proc. przekroczyło 71 lat.
Wiceminister stwierdził, że wiele obaw dotyczących przedsięwzięcia się nie sprawdziło. "Bardzo cieszy udział osób starszych wśród tych, którzy otrzymują i realizują bez większych problemów elektroniczne recepty" – wskazał. Podkreślił zarazem, że trwają przygotowania do wdrożenia e-recepty w całym kraju. "Od stycznia ruszamy z możliwością realizacji e-recepty w każdej aptece w Polsce. Jeśli chodzi o placówki lecznicze, to cały przyszły rok upłynie pod znakiem podłączania ich do systemu" – przypomniał Janusz Cieszyński. Jak zaznaczył, prowadzone są rozmowy ze świadczeniodawcami i kolejne placówki podłączają się stopniowo. "Planujemy rozwijać projekt województwo po województwie tak, żeby skupić na konkretnych obszarach zasoby przeznaczone np. na szkolenie i wsparcie użytkownika" – wyjaśnił, podając, że harmonogram będzie znany przed końcem roku. "Pilotaż w pierwszej fazie się zakończył, ale w Siedlcach, Skierniewicach i miejscowościach, które dołączyły do niego później, wystawianie i realizacja e-recept wciąż trwa" – zaznaczył Wiceminister Cieszyński.
Wiceminister poinformował, że szef Ministerstwa Zdrowia Łukasz Szumowski podpisał rozporządzenie, które ostatecznie reguluje zasady wystawiania elektronicznych dokumentów realizacji recept. "To wielka wygoda dla farmaceutów, bo zniknie konieczność taksowania recept w formie papierowej" – wskazał.
Pierwszy w Polsce jednoczesny przeszczep serca i wątroby
Ogólnopolski Dzień Aptekarza 2018