Skrót informacji
NFZ wspólnie z Ministerstwem Zdrowia wprowadza system oznakowania aptek, które biorą udział w pilotażowym programie dotyczącym pigułki „dzień po”. Naklejki wkrótce trafią do każdej z nich – przekazał w poniedziałek Narodowy Fundusz Zdrowia.
Opracowany przez resort zdrowia, a realizowany przez NFZ program zakłada, że tabletkę „dzień po” farmaceuta z apteki biorącej udział w pilotażu może sprzedać pacjentce od 15. roku życia. Jest to tzw. usługa farmaceutyczna, w ramach której farmaceuta przeprowadza wywiad z pacjentką i wystawia receptę. Niepotrzebna jest przy tym ani zgoda, ani obecność opiekuna niepełnoletniej nastolatki (inaczej niż w przypadku, gdy receptę wystawia lekarz).
NFZ zapewnił, że nie będzie kar za odmowę wydania tabletki „dzień po” osobie niepełnoletniej. To miało przekonać farmaceutów do dołączenia do pilotażu.
NFZ przekazał w poniedziałek Polskiej Agencji Prasowej, że wspólnie z Ministerstwem Zdrowia opracował oznakowanie, które zostało pozytywnie ocenione przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny.
„Po ocenie GIF przekazaliśmy oznakowanie do aptek. Była to wersja do samodzielnego druku przez farmaceutę. Jednocześnie trwała produkcja oznakowania w formie naklejki. Materiały te już wkrótce trafią do każdej apteki, która podpisała umowę z NFZ na realizację pilotażu” – poinformowała Marta Popek z biura komunikacji centrali Funduszu. (PAP)
Czytaj także:
Ponad 1050 aptek w pilotażowym programie sprzedaży pigułki dzień po
NFZ opublikował wykaz i mapę aptek, które będą sprzedawały pigułkę „dzień po”
Uderzenia gorąca w okresie menopauzy mogą sygnalizować poważną chorobę wątroby
NFZ przypomina o bezpłatnych badaniach prenatalnych