Aktualności

11.10.2022

3 minuty

Naukowcy SUM zbadali ortoreksję i jedzenie emocjonalne

Skrót informacji

Ortoreksja występuje najczęściej u osób, które mają dużą wiedzę i umiejętności z zakresu zdrowego żywienia oraz uprawiają sport. Z kolei na jedzenie emocjonalne narażeni są ci, którzy prowadzą niehigieniczny tryb życia – czytamy w serwisie Naukawpolsce.pap.pl.

Czym jest ortoreksja i jedzenie emocjonalne?


Tak sformułowane tezy to wyniki badania epidemiologicznego przeprowadzonego przez naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach, opublikowanego właśnie w czasopiśmie naukowym „Nutrients”, które jest periodykiem z prestiżowej Listy Filadelfijskiej.
Ortoreksja to stan, w którym osoba z przesadą podchodzi do zasad zdrowego odżywiania, unika pewnych grup produktów oraz spożywania pokarmów niewiadomego pochodzenia (np. na spotkaniach rodzinnych lub w lokalach gastronomicznych), a w skrajnych przypadkach nie je nic. Z kolei jedzenie emocjonalne lub odżywianie pod wpływem emocji to zachowanie związane z podjadaniem pod wpływem negatywnych emocji i sytuacji stresowych. Zjawisko to związane jest najczęściej z błędnym interpretowaniem sygnałów dawanych przez organizm – stan napięcia psychicznego i emocjonalnego mylony jest z odczuwaniem głodu fizjologicznego.

U kogo występują?


„W naszych badaniach chcieliśmy wykazać, jakie cechy posiadają osoby, które cierpią na dane zaburzenie” – wyjaśnia dr Mateusz Grajek, psycholog, psychodietetyk, specjalista zdrowia publicznego z Zakładu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu SUM.

Uzyskane w ramach badań wyniki wskazują, że ortoreksja występuje trzy razy częściej u osób, które posiadają teoretyczną wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu zasad racjonalnego odżywiania i uprawiają aktywność fizyczną. Odwrotnie w przypadku jedzenia emocjonalnego – na te zaburzenie dwa razy częściej narażone są osoby, które prowadzą niehigieniczny tryb życia: nie odżywiają się prawidłowo, mało się ruszają i gorzej radzą sobie ze stresem.

Wyniki badań wskazują również, że wśród osób narażonych na występowanie ortoreksji i jedzenia emocjonalnego występują zaburzenia w szacowaniu wielkości porcji i jej wartości energetycznej.

„Osoby, które przeszacowują wielkość posiłku to zwykle osoby z grupy narażonej na ortoreksję, a osoby, które zaniżają wielkość porcji należą zwykle do grupy o zwiększonym ryzyku odżywiania pod wpływem emocji” – wskazuje dr Grajek.

Metodologia badań


Badania objęły 300 osób w wieku 22 - 25 lat i dotyczyły występowania i psychopatogenezy ortoreksji oraz jedzenia emocjonalnego wśród młodych osób, które cechowały się zróżnicowanym stylem życia – różnymi nawykami żywieniowymi, poziomem odczuwanego stresu i podejściem do aktywności fizycznej.

„W najbliższych latach prowadzone będą dalsze badania, które – miejmy nadzieję – pozwolą na lepsze poznanie patomechanizmu tych zjawisk zdrowotnych”– konkluduje dr Grajek.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Naukawpolsce.pap.pl


Poprzedni artykuł

Ekspert: w przebiegu COVID-19 mogą występować tzw. mikroudary

Następny artykuł

Im niższa wysokość zarobków, tym gorsza kondycja zdrowotna

Polecane dla Ciebie

Szkolenia