Aktualności

03.11.2022

3 minuty

Nadwaga, otyłość i nadciśnienie coraz częściej dotyczą już kilkulatków

Skrót informacji

Nadwaga i otyłość są coraz poważniejszym problemem u polskich dzieci – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Matki i Dziecka na grupie ponad dwóch tysięcy ośmiolatków, w związku z pandemią Covid-19. Wyniki są szczególnie niepokojące, bo 5-proc. wzrost odsetka dzieci z nadwagą i otyłością w stosunku do tego notowanego w latach 2016-2018 jest znaczący – zauważa Medexpress.pl.

Otyłość i nadciśnienie u dzieci


„Jedna piąta ośmioletnich chłopców ma otyłość. Zbadaliśmy też współczynnik obwodu pasa do wzrostu. Okazało się, że 25 proc. chłopców jest blisko wystąpienia otyłości brzusznej. U dziewczynek odsetek ten wyniósł 20 proc.” – wymienia prof. Anna Fijałkowska z Instytutu Matki i Dziecka.

źródło: Gov.pl

Niepokojący jest też wysoki odsetek dzieci z nieprawidłowym ciśnieniem krwi. Jedna piąta chłopców biorących udział w badaniu miała nieprawidłowo wysokie ciśnienie rozkurczowe. Może to zwiastować problemy z nadciśnieniem w przyszłości.

Brak ruchu i złe nawyku żywieniowe


U podstaw takiego stanu rzeczy leżą przede wszystkim nieprawidłowe nawyki żywieniowe i brak ruchu.
„Jedna piąta rodziców dzieci poddanych badaniu zadeklarowała, ze w czasie pandemii ich pociechy częściej sięgały po słone przekąski. U 23 proc. zwiększyło się spożycie słodyczy. Wraz z ograniczoną w czasie pandemii aktywnością fizyczną przełożyło się to na ich zachowania teraz. Prawie 41 proc. dzieci deklaruje, że spędzają obecnie więcej czasu przed ekranem komputera, smartfona czy tabletu, niż przed pandemią” – dodaje prof. Anna Fijałkowska.

źródło: Gov.pl

Dalsze konsekwencje zdrowotne


Źle dzieje się też w kwestii zdrowia psychicznego ośmiolatków. Na podstawie ankiet wypełnionych przez rodziców można stwierdzić, że kilka procent dzieci ma objawy depresji. Jednocześnie zaledwie o połowie ośmiolatków rodzice mogą powiedzieć, że mają one dobre samopoczucie.

źródło: Gov.pl

„Te wyniki nie są zaskoczeniem, bo czas pandemii odbija się negatywnie na zdrowiu dzieci. W tej chwili widać te najbardziej podstawowe objawy, ale w kolejnych okresach z pewnością zauważymy dalsze konsekwencje związane z otyłością i nadwagą. To problemy kardiologiczne, stany przedcukrzycowe i cukrzyca. Będą one dotyczyły coraz większej części populacji. Jednocześnie już teraz widzimy, że coraz więcej dzieci zgłasza się po pomoc psychologiczną lub psychiatryczną” – komentuje Minister Zdrowia, Adam Niedzielski.

Metodologia badań Instytut Matki i Dziecka


Badania przeprowadzone przez Instytut Matki i Dziecka zostały wykonane na grupie ponad 2 tys. ośmioletnich dzieci z ponad stu szkół na terenie całego kraju. Dzieciom wykonano badania lekarskie, określające wzrost i wagę, a także ciśnienie tętnicze.

źródło: Gov.pl

Dodatkowo pracownicy szkół i rodzice dzieci wypełniały ankiety dotyczące aktywności fizycznej dzieci, czasu spędzanego przed ekranem, a także nawyków żywieniowych i stanu psychicznego. Podobne badania prowadza inne kraje europejskie.

źródło: Gov.pl


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Medexpress.pl / Gov.pl


Poprzedni artykuł

Nadzwyczajne posiedzenie Prezydium NRA w sprawie obowiązkowych opłat rocznych

Następny artykuł

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023-2030

Polecane dla Ciebie

Szkolenia