Aktualności

29.01.2015

4 minuty

Igor Radziewicz-Winnicki (MZ): „Analizujemy uwagi zgłoszone do projektu nowelizacji Ustawy refundacyjnej”

Aktualnie trwa analiza uwag zgłoszonych do projektu nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych – Ustawy refundacyjnej. Prace zostały zapoczątkowane już w 2013 roku, jednak na obecnym etapie prac trudno wskazać ostateczny termin znowelizowania ustawy refundacyjnej. Powyższy projekt przewiduje zmiany, które będą dotyczyły farmaceutów i funkcjonowania aptek.

Art. 44 Ustawy refundacyjnej skupia się na odmiennym sformułowaniu obowiązków osoby wydającej leki z apteki lub punktu aptecznego w zakresie informowania o możliwości nabycia innego leku refundowanego. W stosunku do obecnych wymagań, przewiduje się, że osoba wydająca będzie informowała o leku, do którego dopłata świadczeniobiorcy, z uwzględnieniem ilości leku w opakowaniu, byłaby najniższa spośród możliwych do wydania – zgodnie z przedstawioną receptą i obwieszczeniem refundacyjnym, a nie jak dotychczas „którego cena detaliczna nie przekracza limitu finansowania ze środków publicznych oraz ceny detalicznej leku przepisanego na recepcie”. Zrezygnowaliśmy natomiast z zapisu stanowiącego, że lek, o jakim informować ma osoba wydająca, ma mieć to samo wskazanie terapeutyczne, co lek przepisany na recepcie.

Przewidujemy również dodanie przepisu, aby osoba wydająca lek miała obowiązek poinformowania pacjenta o wysokości dopłaty do leku. Chcemy także doprecyzować aktualny zapis zapewnienia dostępności do leku o najniższej dopłacie pacjenta w aptece.

Ponadto planujemy wprowadzenie przepisu, który będzie mówił o tym, że na żądanie pacjenta osoba wydająca lek ma wydać inny lek refundowany niż ten, który został przepisany na recepcie o dopłacie nie wyższej niż dopłata do leku przepisanego na recepcie. Oznacza to, że możliwość zamiennictwa powiązana zostanie z wysokością dopłaty pacjenta, zamiast od ceny detalicznej. Takie rozwiązanie jest korzystniejsze dla pacjentów.

W przypadku, gdy na recepcie zapisano lek refundowany, pacjentowi będzie mógł zostać wydany inny lek niż ten przepisany na recepcie (jeżeli zażąda tego ów pacjent). Lek wydany będzie musiał mieć tę samą nazwę międzynarodową, dawkę oraz postać farmaceutyczną, która nie powoduje powstania różnic terapeutycznych.

Analogiczne wymogi, jak dla leków, przewidujemy ustanowić dla środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych.

Ponieważ sytuacji, w których opakowania leków, które mogłyby być przedmiotem ewentualnej substytucji, mogą różnić się wielkością opakowań, również mając na względzie, że osoby wypisujące recepty nie zawsze przepisują ilość leku (liczbę opakowań o określonej wielkości, albo łączną liczbę jednostek dawkowania) odpowiadającą dokładnie faktycznie zarejestrowanym opakowaniom, zaproponujemy także, że osoba wydająca lek refundowany będzie mogła wydać lek w opakowaniu zawierającym różną – o maksymalnie 10%, liczbę jednostek dawkowania niż określona na recepcie.

Należy także zaznaczyć, że w Ministerstwie Zdrowia w ramach projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw planowane są także zmiany obejmujące kwestie związane z wykonywaniem zawodu farmaceuty oraz kształceniem podyplomowym w tym zawodzie w ustawie – Prawo farmaceutyczne i w ustawie o izbach aptekarskich. Przyjęte w tym projekcie rozwiązania umożliwią informatyzację systemu kształcenia specjalizacyjnego farmaceutów, poprzez szerokie wykorzystanie systemów elektronicznych i środków komunikacji elektronicznej, które będą służyły uproszczeniu i przyśpieszeniu stosowanych procedur. Ponadto projektowane zmiany spowodują m.in. ułatwienie dostępu do szkoleń specjalizacyjnych, uporządkują prowadzenie postępowań w sprawie odbywania szkoleń i składania egzaminów specjalizacyjnych, co ułatwi i uporządkuje procedury realizowane w ramach tego kształcenia. Jednocześnie, zgodnie z przyjętymi założeniami, farmaceutom zostanie wydana tzw. Karta Specjalisty Medycznego, która m.in. ma uwierzytelnić farmaceutę na potrzeby udzielania usług farmaceutycznych, jak również umożliwić dostęp do danych zawartych w systemach informacyjnych funkcjonujących na podstawie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.

Ponadto po szczegółowej analizie m.in. sytuacji na rynku pracy, do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 sierpnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. z 2014 r. poz. 1140), wprowadzono przepisy, które stanowią, że w roku szkolnym 2018/2019 rekrutacja kandydatów do klasy pierwszej w szkołach kształcących w zawodzie technik farmaceutyczny nie będzie prowadzona. Edukacja techników farmaceutycznych będzie realizowana do zakończenia cyklu kształcenia.


Autor: „Łukasz Kuźmiński”
redaktor naczelny „Farmacji Praktycznej”

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Jest szansa na wygranie z WZW C

Następny artykuł

Rynek apteczny – podsumowanie 2014 roku i prognoza na przyszłość

Polecane dla Ciebie

Szkolenia