Skrót informacji
Grupa gdańskich naukowców opracowała urządzenie, która w trakcie chirurgicznych operacji pozwala dokładnie ocenić ukrwienie narządów – donosi serwis Naukawpolsce.pap.pl. Taka wiedza oznacza znacznie mniej powikłań.
Mimo doskonałego zaplanowania zabiegu może się okazać, że operowany narząd ma zaburzone ukrwienie. Tak bywa na przykład przy operacji przełyku, jelit i innych elementów układu pokarmowego. Kiedy na przykład lekarz wykonuje resekcję części przewodu pokarmowego, wyjątkowo ważne jest połączenie potem tkanek, które są ukrwione prawidłowo. W przeciwnym razie może dojść do komplikacji, które mogą doprowadzić do konieczności przeprowadzenia kolejnego zabiegu, a nawet sepsy i zgonu.
Dzisiaj ocenę ukrwienia przeprowadza zwykle chirurg najprostszą metodą – z pomocą wzroku i dotyku.
„Pomysł stworzenia urządzenia narodził się podczas mojej codziennej pracy w Klinice Chirurgii Onkologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Wszystkie ze stosowanych powszechnie metod oceny ukrwienia tkanek dostarczają informacje obarczone dużą dozą subiektywności, co może mieć wpływ na zwiększenie ryzyka niepowodzenia zabiegu operacyjnego. Uznałem, iż warto podjąć trud stworzenia metody i urządzenia, które z jednej strony przyczyniłoby się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa operowanych pacjentów, a z drugiej strony podniosłoby również komfort pracy chirurga” – podkreśla prof. Jacek Zieliński.
„Podsumowując, opracowaliśmy wielomodalne urządzenie i odpowiednie procedury pomiarowe umożliwiające ocenę ukrwienia i żywotności zespalanych tkanek. Było to możliwe dzięki kontrolowaniu dynamicznych zmian objętości krwi w badanej tkance. Metoda nie obciąża chirurga dodatkowymi i złożonymi czynnościami i mamy nadzieję, że po przeprowadzeniu badań eksperymentalnych otrzymywane wyniki będą pomocne przy podejmowaniu przez chirurga decyzji także dzięki temu, że ich interpretacja będzie jednoznaczna” – wyjaśnia Jerzy Wtorek, koordynator Centrum BioTechMed Politechniki Gdańskiej.
Po zgłoszeniu wynalazku do urzędu patentowego naukowcy pracują nad wersją gotową do wdrożenia na rynek.
Komunikat w sprawie realizacji recept spoza UE, w tym z Ukrainy
Apel MZ, GIF i URPL w sprawie zbiórek leków dla Ukrainy