Skrót informacji
Główny Inspektor Sanitarny przypomina aptekom, jakie mają możliwości wsparcia powodzian w obecnej sytuacji – informuje serwis Politykazdrowotna.com. Za zgodą wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego mogą one przekazywać nieodpłatnie leki.
Główny Inspektor Sanitarny wydał komunikat, w którym wskazuje, w jaki sposób apteki oraz punkty apteczne mogą wspierać poszkodowanych w powodzi. Rekomendowanym sposobem udzielenia wsparcia przez aptekę ogólnodostępną lub punkt apteczny, w zaistniałej sytuacji, za zgodą właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, jest możliwość przekazania nieodpłatnie produktów leczniczych organowi władzy publicznej wyłącznie w celu zaspokojenia potrzeb wynikających ze stanu wyjątkowego, stanu wojennego lub stanu klęski żywiołowej oraz podmiotom wykonującym działalność leczniczą – wyłącznie w celu ich zaopatrzenia” – podaje GIS.
Podmiot prowadzący aptekę/punkt apteczny, aby móc przekazać darmowe leki, występuje o wydanie zgody do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego najpóźniej 7 dni przed planowanym przekazaniem. Następnie wojewódzki inspektor udziela zgody lub odmawia jej udzielenia, od czego przysługuje zażalenie, które należy złożyć do Głównego Inspektora Farmaceutycznego.
Apteki mogą również przekazywać leki nieodpłatnie bezpośrednio pacjentom, ale wyłącznie na potrzeby terapeutyczne tej konkretnej osoby.
W takim przypadku apteka ogólnodostępna lub punkt apteczny niezwłocznie przekazują w postaci papierowej lub za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informację właściwemu miejscowo wojewódzkiemu inspektorowi farmaceutycznemu zawierającą dane o ilości i nazwie produktów leczniczych przekazanych nieodpłatnie bezpośrednio pacjentowi na potrzeby jego leczenia oraz dane obejmujące numer PESEL, a w przypadku jego braku – imię i nazwisko oraz rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość pacjenta, któremu je przekazano – wskazuje GIS.
W osobnym komunikacie Główny Inspektor Sanitarny informuje, że dostępność do produktów leczniczych na terenach objętych powodzią nie jest utrudniona. Wszystkie dostawy do aptek są realizowane na bieżąco, ewentualnie z drobnymi opóźnieniami.
6 aptek na terenie województwa opolskiego (Głuchołazy, Lewin Brzeski, Nysa) i 4 apteki w woj. dolnośląskim (Kłodzko, Stronie Śląskie, Ząbkowice Śląskie) zostało zalanych lub podtopionych - czytamy na stronie GIS.
29 września: Światowy Dzień Serca
Ekspertka: ofiarom powodzi wsparcia psychologicznego mogą udzielić nawet bliscy i znajomi