ABC nebulizacji. Część 1: Jak wybrać właściwy nebulizator?

 2 minuty

Nebulizacja jest klasyczną metodą terapii instrumentalnej, która polega na dostarczeniu do dróg oddechowych pacjenta leku w postaci aerozolu, czyli zawieszonych bardzo drobnych kropelek w gazie. Jest to metoda bezbolesna, którą można wykorzystać u każdego pacjenta bez względu na wiek. Do nebulizacji służy przyrząd – nebulizator. Jego najważniejszym elementem jest pojemnik, w którym lek w postaci płynu jest zamieniany na mgiełkę. Jak pomóc pacjentowi dobrać odpowiednie urządzenie?

Leki najlepiej działają, jeżeli zostają podane bezpośrednio na chore miejsce. Jeżeli choroba dotyczy układu oddechowego, wówczas najlepszą formą podania leku jest droga wziewna, inhalacyjna. Są różne typy i rodzaje inhalatorów: ciśnieniowe (MDI), proszkowe (DPI) i nebulizatory. Nebulizacja polega na wdychaniu cząsteczek leku pod postacią aerozolu (mgły) bezpośrednio do układu oddechowego. Tym samym dostarczamy lek bezpośrednio do miejsca, w którym działa najsilniej, ograniczając przy tym jego działania niepożądane.
Ze względu na mechanizm działania i sposobu wytwarzania aerozolu można wyróżnić trzy grupy nebulizatorów:

  • pneumatyczne (najczęściej stosowane, składają się z nebulizatora, czyli pojemnika wytwarzającego mgiełkę, w którym umieszczany jest lek oraz kompresora – urządzenia wytwarzającego sprężony gaz, który zasila nebulizator);
  • siateczkowe (charakteryzujące się cichą pracą);
  • ultradźwiękowe.

Przed zakupem urządzenia pacjent powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą i odpowiedzieć sobie na kilka pytań – najważniejsze z nich poniżej (kliknij infografikę, aby powiększyć).

jak-wybrac-nebulizator

Część 2 artykułu znajdą Państwo TUTAJ.

Część 3 artykułu znajdą Państwo TUTAJ.

opracowanie merytoryczne:
mgr piel. Iwona Ogonowska
dr hab. n. med. Wojciech Feleszko
I Katedra Pediatrii, Klinika Pneumonologii i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego