31 maja br.: Światowy Dzień Bez Tytoniu

 2 minuty

dzien-rzucania-palenia

Co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu, który został zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1987 roku. Prowadzona kampania ma na celu zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia papierosów. Każdego roku święto jest obchodzone pod innym hasłem. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Młodzież wkracza i zabiera głos #TobaccoExposed”

Nowa fala uzależnień

Światowy Dzień bez Tytoniu 2024 będzie stanowił platformę dla młodych ludzi na całym świecie, którzy wzywają rządy do ochrony ich przed drapieżnymi taktykami marketingu tytoniowego. Branża celuje w młodzież w celu osiągnięcia zysków przez całe życie, tworząc nową falę uzależnień.

Szacuje się, że na całym świecie około 37 milionów dzieci w wieku 13-15 lat używa tytoniu, a w wielu krajach wskaźnik używania e-papierosów wśród nastolatków przewyższa wskaźnik dorosłych. W regionie europejskim WHO 20% ankietowanych 15-latków przyznało, że używało e-papierosów w ciągu ostatnich 30 dni.

Kampania WHO kierowana do młodzieży

Tegorocznym tematem jest ochrona młodych ludzi przed wpływem przemysłu tytoniowego. Kampania komunikacyjna podjęta przez WHO w mediach społecznościowych jest kontynuacją strategii „dla młodzieży przez młodzież”, w ramach której będą oni protestować przeciwko manipulacyjnym taktykom przemysłu tytoniowego oraz wskazywać na jego szkodliwy wpływ na zdrowie, sprawiedliwość społeczną i środowisko.

Więcej szczegółów znajdą Państwo w artykule WHO oraz TUTAJ.

źródło: Gov.pl