31 maja 2023: Światowy Dzień bez Tytoniu

 2 minuty

rzuc-palenie

Jak co roku 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu – przypomina Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Dzień ten został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1987 r., aby zwrócić uwagę świata na epidemię tytoniową oraz możliwość uniknięcia zgonów i chorób, które ona powoduje.

Palenie tytoniu – światowe statystyki

Każdego roku z powodu palenia umiera na świecie ponad 8 milionów ludzi. Tytoń przyczynia się do rozwoju prawie 20 rodzajów nowotworów, m.in. płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.

WHO co roku proponuje hasło, którym chce zwrócić uwagę całego świata na powszechność nałogu palenia tytoniu oraz jego negatywne skutki zdrowotne, społeczne i ekonomiczne. Tegorocznym obchodom towarzyszy hasło: „Potrzebujemy żywności, nie tytoniu”.

Tytoń a bezpieczeństwo żywnościowe

Uprawa i produkcja tytoniu pogłębia brak bezpieczeństwa żywnościowego. Każdego roku na całym świecie ok. 3,5 miliona hektarów ziemi jest przekształcanych pod uprawę tytoniu. Przyczynia się ona również do wylesiania 200 000 hektarów rocznie. Globalna kampania 2023 r. ma na celu podniesienie świadomości na temat alternatywnej produkcji roślinnej i możliwości marketingowych dla plantatorów tytoniu oraz zachęcenie ich do zrównoważonych upraw rolniczych.

źródło: Gov.pl