29 października – Światowy Dzień Udaru Mózgu

 2 minuty

tłok na ulicy

źródło: materiały prasowe kampanii społecznej „Stop Udarom”

Statystyki pokazują, że udar mózgu jest trzecią przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałej niepełnosprawności u osób dorosłych. Co roku udar mózgu zabija ok. 30 tys. Polaków. W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Stop Udarom”, z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, po raz pierwszy Polacy otrzymają ALERT UDAROWY – wiadomość z informacją, jakie są podstawowe objawy choroby i jak należy reagować w przypadku ich zauważenia.

„Akcją ALERT UDAROWY chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na to, że warto znać najczęstsze objawy udaru mózgu i wiedzieć, co robić, kiedy się je zauważy – czyli wezwać pogotowie ratunkowe” – wyjaśnia dr n. med. Włodzimierz Krzysztof Dłużyński, Prezes Zarządu Fundacji Udaru Mózgu.

Światowy Dzień Udaru Mózgu obchodzony 29 października każdego roku został ustanowiony przez Światową Organizację Udaru Mózgu (World Stroke Organization). Tego dnia na całym świecie specjaliści z dziedziny neurologii, rehabilitacji i innych obszarów medycyny nagłaśniają problem udaru podczas specjalnych akcji, happeningów, zjazdów i konferencji.