Kule do prania bez detergentów wymyślili Koreańczycy, do ich konstrukcji wykorzystując zasady hydrodynamiki. Jak działają? Szczegółowy opis zawiera takie stwierdzenia jak: „jonizowanie cząsteczek wody”, „aktywny tlen” czy „zapobieganie erozji elektrolitycznej i utlenianiu”. Na nasz użytek wystarczy informacja, że ceramiczne „dropsy”, które są wewnątrz każdej kuli, zmieniają właściwości fizyczne wody – m.in. staje się miękka, dzięki czemu łatwo rozpuszcza plamy i zanieczyszczenia. Ubrania – bez względu na stopień zabrudzenia stają się czyste, pozbawione chemicznego zapachu i, co szczególnie ważne dla alergików i osób z wrażliwą skórą – nie podrażniają. Kule mają również właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne (podnoszą kwasowość wody powyżej pH 10, a to niedobre środowisko dla bakterii, które lubią pH pomiędzy 6, a 8), więc są idealne do prania ubrań dziecięcych, pościeli i pieluszek.
Można z ich użyciem prać wszystkie rodzaje tkanin, w różnych kolorach. W przypadku białych lub jasnych ubrań warto przed włożeniem do pralki „trudniejsze” fragmenty (kołnierzyki, lamówki przy rękawach i miejsca pod pachami) potraktować szarym mydłem lub specjalnym sztyftem, który zwykle dołączony jest do zestawu.
Oszczędnie i wygodnie
Opakowanie kul na 150 prań kosztuje ok. 50-60 zł, najczęściej zawiera dwie kule, dwa zapasy i odplamiacz. Są też tańsze zestawy, ale ich skuteczność bywa różna. Radzimy kupować oryginały, opłaci się! 150 prań, co oznacza, że jedno pranie to koszt zaledwie 40 groszy. Nowinką są kule na 1000 prań (ok. 165 zł). Kolejna zaleta - nie trzeba dźwigać ze sklepu ciężkich toreb z proszkiem do prania, płyny zmiękczające też są zbędne (ich użycie zmniejszy żywotność kuli!). No i ważna rzecz dla ekologów – pranie z kulkami jest przyjazne dla środowiska. Jeśli używasz suszarki elektrycznej, możesz pójść krok dalej i kupić kule, które wkłada się do bębna właśnie podczas suszenia – dzięki temu skrócisz czas pracy maszyny o jedną czwartą, a prasowanie będzie łatwiejsze.
Instrukcja obsługi kulki
Włóż do pralki ubrania, potem kulę (jeśli prania jest dużo, dołóż drugą, tego samego rodzaju). Silnie zabrudzone tkaniny możesz wcześniej potraktować odplamiaczem w sztyfcie (zwykle jest dołączony do zestawu kul) lub razem z kulą namoczyć w letniej wodzie. Nastaw pralkę na dowolny program – jedyny warunek to ograniczenie temperatury, maksymalnie do 60°C. Uwaga – nie używaj kul w suszarkach, a z pralko-suszarek wyjmij je przed włączeniem programu suszenia. Nieużywane kule przechowuj w suchym, przewiewnym miejscu, z daleka od dzieci i zwierząt (żeby nie połknęły granulek). Uzupełnij wkład, gdy zauważysz, że kula staje się lekka.
Uwaga! Pralka nie może być przeładowana, lepiej też używać programów z większą ilością wody – kule muszą mieć możliwość poruszania się i dużego kontaktu z wodą.
Jak zdrowo utyć?
Dieta na zgagę