Życie jest piękne

15.12.2011

6 minut

Przepisy kulinarne w literaturze pięknej

Kremowa zupa z pieczonych słodkich ziemniaków (batatów)
Trudno o piękniejszy opis zupy w historii literatury, od tego, który zawarła w swej powieści „Do latarni morskiej” Virginia Woolf. Jej bohaterowie potrafią cudownie delektować się pysznym, na pozór tylko niewyszukanym jedzeniem.
Składniki: 1 duży słodki ziemniak, 1 szalotka, 1 ząbek czosnku, 2 cm korzenia imbiru, 1 papryczka chilli, ½ litra rosołu, oliwa, sól, śmietanka kremówka, listki świeżej kolendry do dekoracji.
Przygotowanie: Ziemniak umyć, przekroić na pół i posmarować oliwą. Piec na kratce do grillowania w piekarniku rozgrzanym do 200 st C., aż miąższ będzie miękki. Na patelni rozgrzać oliwę i zeszklić na niej poszatkowaną szalotkę i czosnek. Pod koniec dodać pokrojony imbir i papryczkę chilli. Upieczonego ziemniaka i pozostałe składniki umieścić w blenderze i zmiksować na gładka masę, a następnie dodać do garnka z rosołem. Całość zagotować i zdjąć z kuchni. Przyprawić pieprzem i solą. Podawać z kleksem ubitej śmietany i listkami świeżej kolendry.
Boska kolendra
Jej ziaren i liści od tysiącleci używa się w kuchni azjatyckiej, nie tylko ze względu na wspaniały aromat, ale też zbawienne właściwości lecznicze. Zarówno owoce, liście jak i ziarna dodawane do potraw wzmagają apetyt, regulują trawienie i przeciwdziałają wzdęciom.

Smażone zielone pomidory
Przepis pochodzący z książki Fannie Flagg o tym samym tytule zaskoczył już niejednego smakosza. Proste z pozoru danie odkrywa przed nami wspaniałe doznania smakowe.
Składniki: 1/2 szklanki kaszki kukurydzianej, 15 dag wędzonego boczku w plasterkach, 4-6 zielonych pomidorów, sól, pieprz, tabasco lub sos chilli i kwaśna śmietana.
Przygotowanie: Pomidory pokrój w plastry, posól i popieprz, obtocz w kaszce. Na patelni podsmaż boczek, tak aby tłuszcz się wytopił i powstały skwarki. Odłóż je, a na tłuszczu usmaż pomidory. Przed podaniem odsącz na papierowym ręczniku z nadmiaru tłuszczu. Podawaj ze skwarkami, tabasco i śmietaną.
Nie bój się tomatyny!
Tomatyna jest związkiem, który gromadzi się w zielonych owocach pomidora, aktywnie działającym w środowisku kwaśnym. W większych ilościach wpływa niekorzystnie na organizm, rozkładając krwinki. Z drugiej strony ma korzystne właściwości antybiotyku. W miarę dojrzewania owoców tomatyna jest rozkładana do form niegroźnych dla zdrowia człowieka. Również wysoka temperatura (gotowanie, smażenie i duszenie) powoduje unieczynnienie tego związku.

Przepiórki w płatkach róży
„Przepiórki w płatkach róży” Laury Esquivel to literatura obyczajowo-kuchenna, jak zwykła mówić o niej jej autorka. To „powieść w zeszytach na każdy miesiąc, przepisy kucharskie, historie miłosne, tudzież porady domowe zawierająca”.
Składniki: 1 szklanka rosołu z kurczaka, 8 ząbków czosnku, 1 cebula, sól i grubo zmielony pieprz, 8 przepiórek, 1 łyżka masła, ½ łyżeczki anyżu, 12 róż (same płatki – czerwone lub różowe), 2 obrane gruszki bez gniazd nasiennych, 2 łyżki miodu, 1 szklanka orzechów włoskich.
Przygotowanie: Zagotować w garnku wywar z kurczaka, 5 ząbków czosnku i cebulę. Przepiórki przyprawić solą i pieprzem. Dodać do gotującego się wywaru i gotować ok. kwadransa na małym ogniu. Wyjąć z wywaru, przełożyć do naczynia trzymającego ciepło. Na głębokiej patelni roztopić masło, dodać pozostały czosnek, sól, pieprz i anyż. Smażyć ok. 1 minuty. Zmiksować w malakserze gruszki, płatki z 10 róż, orzechy z kilkoma łyżkami wywaru. Masę gruszkowo-różaną przełożyć na patelnię. Dusić na małym ogniu przez 10 minut, cały czas mieszając. Dodać nieco wywaru jeśli sos jest zbyt gęsty. Na koniec dodać miód. Podawać z białym ryżem. Całość posypać płatkami pozostałych kwiatów.
Wykwintny afrodyzjak
Przepiórki w płatkach róży są daniem uważanym za cudowny afrodyzjak. Zwyczaj nakazuje serwować je osobom „usychającym” z nieszczęśliwej miłości. Słowem – do wypróbowania we wszystkich beznadziejnych uczuciowych przypadkach.

Ciasteczka bostońskie Ani z Zielonego Wzgórza
Lucy Maud Montgomery, autorka „Ani z Zielonego Wzgórza”, posiadała talenty nie tylko literackie, ale i kulinarne. Zebrane przez pisarkę przepisy znajdziemy w pięknie ilustrowanej publikacji autorstwa spokrewnionych z nią Elaine i Kelly Crawford „Kuchnia z Zielonego Wzgórza. Przepisy L.M. Montgomery”.
Składniki: 1 szklanka masła, 1 i ½ szklanki brązowego cukru, 3 jajka starannie roztrzepane, 1 łyżeczka sody, 1 i ½ łyżki gorącej wody, 3 i ½ szklanki mąki chlebowej, przed odmierzeniem, przesianej przez sito, ½ łyżeczki soli, 1 łyżeczka cynamonu, 1 szklanka posiekanych orzechów włoskich, 1 szklanka posiekanych rodzynek.
Przygotowanie: Utrzyj masło, stopniowo dodając cukier, a następnie dobrze roztrzepane jajka. Dodaj sodę rozpuszczoną w gorącej wodzie oraz połowę przesianej mąki z solą i cynamonem. Następnie dodaj orzechy i rodzynki, starannie zmieszane z resztą mąki. Kładź porcje wielkości łyżki co dwa i pół centymetra na posmarowanych masłem blachach. Piecz w średnio rozgrzanym piekarniku, w temp. 180 st. C, przez ok. 13 minut.
Bakalie – uwaga na migreny!
W codziennej diecie nie powinno zabraknąć bakalii, które pomagają zapobiegać nowotworom i zawałom, a także łagodzą dolegliwości żołądkowe. Zawierają błonnik, magnez, potas, witaminę E i kwas foliowy. Ale uwaga! Figi, daktyle i rodzynki spożywane w nadmiarze mogą powodować migrenę lub zaostrzać jej objawy! Zawierają białka mające w składzie tyraminę, która wywołuje bóle głowy.

Magdalenki Marcela Prousta
Niewinnym z pozoru ciasteczkom w kształcie muszli, obowiązkowo zamoczonym w filiżance herbaty, cudowne znaczenie nadał Marcel Proust w swoich „Poszukiwaniach straconego czasu”. Delikatne połączenie mąki, jajek, cukru i masła to kwintesencja melancholijnej francuskiej duszy.
Składniki: 3 jaja, 100 g cukru, 150 g mąki tortowej, 100 g masła, skórka otarta z 1 pomarańczy i 1 cytryny.
Przygotowanie: Jajka i cukier ubij do konsystencji puszystego kremu. Następnie delikatnie wmieszaj do masy mąkę. Rozpuść masło, wystudź i dodaj do reszty składników. Na koniec dodaj otartą skórkę z pomarańczy i cytryny. Piecz w foremce mini-muszelkowej przez ok. 7 minut, w temp. 200 st. C lub ok. 12 minut, jeśli dysponujesz formą na większe ciastka. Przed wyjęciem z formy wystudź na kratce. Magdalenki można oprószyć cukrem pudrem lub podawać nasączone syropem pomarańczowym (sok z 1 pomarańczy i 1 cytryny, 10 łyżeczek cukru, 2 łyżeczki wody – zagotować wodę z cukrem, aż zaczną powstawać małe pęcherzyki, następnie dodać sok z owoców, podawać po schłodzeniu).
Skórki cytrusów warto sparzyć!
Na potrzeby transportu wszystkie dostępne w naszych sklepach tzw. owoce południowe pryskane są różnymi środkami konserwującymi, zabezpieczającymi je przed psuciem się. Środki te są bardzo toksyczne. Przed dodaniem do ciast skórkę należy dokładnie sparzyć wrzątkiem!

 


Autor: „Redakcja”

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Udział w waszej sesji będzie miłym wspomnieniem

Następny artykuł

Profesjonalizm w każdym calu

Polecane dla Ciebie

Szkolenia