Pomocą dla zapracowanych rodziców są specjalne kursy gotowania dla dzieci. W Warszawie do akademii gotowania „Little chef” możemy zapisać już czterolatki. Maluchy uczestniczą w 6-tygodniowym kursie, podczas którego poznają produkty żywnościowe, smaki owoców, warzyw i zapachy przypraw. Do woli mogą wszystkiego dotykać, wąchać, smakować, a przy okazji uczyć się współpracy w grupie. Rodzice zaś mogą cieszyć się widokiem swojego malucha przygotowującego własny posiłek, który na koniec zajęć zjada ze smakiem, dzieląc się nim z innymi małymi kucharzami.
Uczestnictwo w kursie kulinarnym wymaga jednak dobrej organizacji i jest dość kosztowne. O wiele tańszym sposobem jest wspólne gotowanie we własnej kuchni. Inspiracją i pomocą w rodzinnym gotowaniu będą z pewnością książki kulinarne, które opracowano i przygotowano z myślą o najmłodszych kucharzach. A jest ich na rynku bez liku! Każdy bohater literacki lub filmowy „wydaje” swoją książkę kulinarną, w której jego wielbiciele odnajdą ulubione przepisy, porady i pomysły na mniej lub bardziej wyszukane dania. Możemy więc gotować z Kubusiem Puchatkiem i Anią z Zielonego Wzgórza, Pszczółką Mają czy bohaterami baśniowej krainy Narnii.
Książka kucharska genialnego, najmniejszego kucharza na świecie, szczurka Remy`ego wprowadzi was w świat wielkich, francuskich restauracji i uczyni prawdziwymi mistrzami kuchni. Pięknie ilustrowana książka jest równie smakowita, i wykwintna, jak dania, które niezwykły kucharz przygotowywał w filmie. Dla miłośników Ratatuja – lektura obowiązkowa!
* Ratatuj. Gotuj razem z Gusteau. Książka kucharska dla dzieci. Wydawnictwo Egmont.
W kolejnym poradniku z cyklu „365” autorki przedstawiają ciekawe przepisy na nieskomplikowane i zdrowe dania, nie zapominając przy tym o zasadach zdrowego żywienia i regułach dobrego wychowania, obowiązujących przy stole. Pokazują, jak w prosty sposób, zachowując konwencję zabawy, nauczyć dziecko świadomego wybierania produktów. Udowadniają, że wspólne przygotowywanie posiłków może być doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu i pielęgnowanie więzi rodzinnych. Książka zawiera także przepisy na takie dania, które dzieci mogą przygotować samodzielnie. Wszystkie kulinarne propozycje zostały przetestowane przez dzieci i przeanalizowane przez ekspertów od zdrowego żywienia.
* 365 smaków dla naszych dzieciaków. Sheila Ellison, Judith Gray. Wydawnictwo W.A.B.
Książka kucharska ułożona zgrabnym wierszem to propozycja specjalistki od zabaw językowych Małgorzaty Strzałkowskiej. Książka ilustrowana jej zabawnymi kolażami, podbije serca miłośników gotowania i poezji. Najkrótszy przepis (kisiel) ma cztery linijki, najdłuższy (ogórki małosolne) - trzydzieści. Przepisy są czytelne i bardzo proste. Frajda ze wspólnego czytania i przygotowywania smakołyków gwarantowana!
* Rymowane przepisy na kuchenne popisy. Małgorzata Strzałkowska. Wydawnictwo Media Rodzina.
Może zimą nad morze?
Tupot białych mew