Moja lubiąca kucharzyć rodzina, pomna wieloletnich doświadczeń, skupia się na śniadaniu. Po kilkugodzinnym posiłku nikt nie ma siły na zjedzenie sutego obiadu, a tym bardziej kolacji. Na naszym wielkanocnym stole nie może zabraknąć pasztetów, aromatycznych mięs, własnoręcznie upieczonego razowego chleba i oczywiście jaj na milion sposobów. Do pasztetów i wędlin serwujemy sos tatarski i chrzanowy (polecam utarty chrzan z bitą śmietaną) oraz mocną ćwikłę. Same pieczemy mięsa, karkówkę długo marynowaną w ziołach i solance oraz niełatwy w przygotowaniu schab. Jednak co roku staramy się urozmaicić wielkanocne menu i wprowadzić choć jedno nowe danie. W ubiegłym roku zrobiłam pasztet z łososia, który zrobię też w tym roku, ponieważ został entuzjastycznie przyjęty przez moją rodzinę.
Sos tatarski
Składniki: litrowy słoik ogórków marynowanych (niedużych), litrowy słoik pieczarek marynowanych, 2 duże cebule, 2 łyżki musztardy sarebskiej, 250 ml gęstej kwaśnej śmietany, duży słoik majonezu dekoracyjnego, sól, cukier, pieprz do smaku.
Przygotowanie: Składniki drobno posiekać, dodać pozostałe składniki, delikatnie mieszając.
Pieczony schab
Składniki: duży kawałek schabu bez kości. Marynata: 5-6 liści laurowych, 10 ziarenek ziela angielskiego, 2 łyżki tymianku, 2 łyżki majeranku, główka czosnku (pokrojony wraz z łupinkami), 5-6 łyżek soli, woda.
Przygotowanie: Schab umieścić w garnku i zalać marynatą (marynata musi pokryć mięso). Marynować 24 godziny, po czym wyjąć mięso z marynaty, zagotować ją i wówczas włożyć do niej schab. Gotować pod przykryciem od 1 do 1,5 godziny. Zostawić mięso w marynacie do wystygnięcia. Przed podaniem pieczeń kroić w cieniutkie plastry.
Pasztet z łososia
Składniki: 1 kg łososia, kostka masła, czarny pieprz, sól do smaku, pół butelki białego wina, 1 łyżeczka octu balsamicznego, kurkuma, 3 lub 4 bataty (słodkie ziemniaki), 3 jajka.
Przygotowanie: Bataty ugotować ze skórką. Pozostawić do przestygnięcia. W dużym garnku z grubym dnem rozpuścić masło, dodać łososia i wlać białe wino, dodać kurkumę, posolić i gotować na małym ogniu, aż ryba będzie miękka. Wyjąć łososia i gotując długo na małym ogniu bez przykrycia, zagęścić sos. Można dodać odrobinę sosu rybnego, aby zaostrzyć smak. Z ostudzonego łososia delikatnie zdjąć skórę i usunąć ości (można też robić pasztet z oskórowanych filetów), dokładnie rozgnieść widelcem, dodać zredukowany sos, żółtka i dokładnie wymieszać. Dodać ostudzone i rozgniecione słodkie ziemniaki i ponownie wymieszać, aż cała masa się połączy. Doprawić mielonym czarnym pieprzem oraz octem balsamicznym. Białka ubić na sztywną pianę i dodawać partiami do masy rybnej. Delikatnie wymieszać i przełożyć do foremki wyłożonej pergaminem. Piec w 180-190 st. C przez ok. godzinę. Pozostawić w foremce do całkowitego ostygnięcia. Podawać z sosem chrzanowym lub tatarskim.
autor: mgr farm. Barbarab Misiewicz-Jagielak, Redaktor Merytoryczna "Farmacji Praktycznej"
W poszukiwaniu marzeń
Małżonki zdobywców kosmosu