Kreatywność i technologia, elegancja i funkcjonalność, jakość i nowoczesność – to kombinacje czynników, które z pewnością mogą nam pomóc przy urządzaniu domu i mieszkania. Ale gdzie szukać natchnienia i nie musieć przy tym wertować setek katalogów? Odpowiedź kryje się w rodzimych i zagranicznych muzeach designu, które działają przy najsłynniejszych fabrykach i manufakturach meblarskich.
Magia plastiku
Ponad sześćdziesięcioletnią historię plastikowego designu można podziwiać w The Kartell Museum, w firmowej placówce włoskiej marki Kartell, które ma swą siedzibę w Mediolanie. Znajdująca się w niej kolekcja jest unikalna dzięki oryginalności, różnorodności i szerokiej gamie produktów. Charakteryzuje je przede wszystkim wielofunkcyjność, połączenie tradycji z nowoczesnością i oryginalne walory estetyczne. Kolor, ironia, gra znaczeń, przezroczystość, unikalne formy mebli i dodatków firmy Kartell ucieszą niejedno oko. Na olbrzymiej powierzchni ponad 2 tys. mkw rozmieszczono tysiące przedmiotów mówiących o historii firmy. Choć trudno w to uwierzyć, jednym z pierwszy projektów obecnie najbardziej rozpoznawalnej marki wzornictwa plastikowego na świecie, był... bagażnik na narty, przeznaczony dla najzamożniejszej klienteli.
www.stylesquare.eu/q/Kartell
Świeżość i kreatywność
Wyciskarka do owoców cytrusowych, naczynia połączone do karmienia kotów lub otwieracz do wina zakończony uśmiechniętą twarzą – któż w swoim domu nie miał choćby jednego przedmiotu z firmy Alessi? Wzornictwo, we współczesnym rozumieniu tego terminu, pojawiło się w firmie pod koniec lat 30. ub.w., za sprawą syna założyciela Giovanniego Alessiego – Carla. To on był autorem większości przedmiotów wprowadzonych do katalogu w dekadzie poprzedzającej rok 1945, kiedy to zaprezentował swój ostatni projekt – serwis do herbaty i kawy „Bombe”. W 1970 r. Carlo wprowadził do firmy swego starszego syna Alberta, któremu stopniowo przekazywał odpowiedzialność za kierowanie wzornictwem, a potem stopniowo torował drogę innym przedstawicielom młodego pokolenia rodziny – synom Michele i Alessio oraz wnukowi Stefano, którzy wnieśli do firmy swoisty zastrzyk kreatywności i świeżości. Dzięki temu Alessi mogła rozwinąć politykę design excellence, która uczyniła z niej czołowego przedstawiciela zjawiska, znanego na całym świecie jako fabryki włoskiego designu.
www.alessi.com
Porcelana w Ćmielowie
Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie powstało w maju 2005 r. przy Fabryce Porcelany AS Ćmielów. Tutaj na żywo można podejrzeć jak powstaje porcelana. Zwiedzający mają okazję zapoznać się z procesem produkcji, obejrzeć współczesną kolekcję ćmielowskiej porcelany figuralnej (doskonale wyeksponowanej i przygotowanej) oraz kupić porcelanowe dzieła sztuki, które są cenione na całym świecie, zmieniając oblicze niejednego pomieszczenia.
www.cmielow.com.pl
Wirtualnie w Swarzędzu
Szkoda, że fabryka mebli w Swarzędzu już przestała istnieć. Na szczęście wciąz jeszcze i to bez ruszania się z domu możemy obejrzeć jej historię oraz zapoznać się z jej ofertą dzięki wirtualnemu muzeum znanej fabryki. Przedstawiono tam dzieje meblarstwa w Swarzędzu – mieście, w którym szacunek dla stolarskich tradycji jest ciągle żywy i kultywowany. Na stronie internetowej można dowiedzieć się, jak przez lata zmieniały się meble w naszym otoczeniu oraz poznać swarzędzką tradycję.
www.meble.swarzedz.pl