Życie jest piękne

02.02.2010

5 minut

Dwanaście miesięcy Fryderyka

„Kapelusze z głów, panowie! Oto geniusz!”- tak napisał Robert Schumann w entuzjastycznej recenzji na temat Wariacji B-dur op. 2 opublikowanej w Allgemeine Musikalische Zeitung z 7 XII 1831. To on jako pierwszy poznał się na geniuszu naszego wspaniałego kompozytora Fryderyka Chopina. Dziś już nie musimy się martwić o jego popularność. Cały świat go kocha, a on sam najlepiej czuł się w Europie, gdzie spędził całe swoje życie.

Polska stolicą obchodów


Najszumniej świętować będzie Warszawa, która już w styczniu zamieni się w światowe centrum obchodów 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Uroczysta inauguracja Roku Chopinowskiego w Polsce odbyła się w Filharmonii Narodowej 7 stycznia koncertem chińskiego artysty Lang Lang jednego z najwybitniejszych współcześnie żyjących pianistów świata. Warto przypomnieć, że Lang Lang wystąpił ostatnio również na uroczystości wręczania Nagrody Nobla amerykańskiemu prezydentowi Barackowi Obamie. Lang Lang wykonał dwa koncerty 7 i 8 stycznia. Towarzyszyła mu Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita, dyrektora naczelnego i artystycznego filharmonii. W drugiej części wieczoru wykonano ponadto dzieło oratoryjne „Missa Solemnis” autorstwa Ferenca Liszta, który był przyjacielem Chopina.
Po inauguracji nastąpi cała seria dodatkowych imprez. Na jeden z konferencji poświęconej obchodom Roku Chopinowskiego Andrzej Sułek, dyrektor Instytutu Fryderyka Chopina, zapowiedział, że w połowie grudnia 2009 r. zgłoszono aż 2000 imprez.
W ramach Roku Chopinowskiego szykują się trzy główne wydarzenia muzyczne. Na samym początku czeka nas Tydzień Urodzinowy, a w nim seria koncertów z udziałem czołówki światowej pianistyki. Tydzień będzie trwał od 22 lutego do 1 marca. Wiąże się to z wątpliwościami co do faktycznej daty urodzin Chopina. Organizatorzy postanowili jednak wykorzystać ten fakt i dzięki temu będziemy mogli przez tydzień delektować się chopinowskimi nokturnami, mazurkami, polonezami i sonatami, a wszystko to w wykonaniu czołówki światowej pianistyki. Zagrają m.in. Martha Argerich, Murray Perahia, czy Garrick Ohlsson. Kolejnym niezwykle ważnym wydarzeniem będzie odbywający się w sierpniu festiwal „Chopin i jego Europa”. Jest to Międzynarodowy Festiwal Muzyczny, zaliczany do najważniejszych wydarzeń muzycznych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Już po raz szósty wybitni wykonawcy zagrają utwory Chopina zarówno klasycznie, jazzowo, jak i na instrumentach historycznych.
Trzecim punktem obchodów Roku Chopinowskiego będzie 16. jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Chopinowski uświetniony występami znakomitych pianistów. Tym samym w październiku Warszawa zaludnią młodzi, utalentowani pianiści z całego świata walczący o palmę pierwszeństwa w wykonaniu utworów wielkiego Polaka. Finał obejrzy wielomilionowa publiczność dzięki transmisjom i radiowym i telewizyjnym.

Nie tylko w stolicy


Wspaniałe wydarzenia będą miały miejsce nie tylko w mieście Syrenki i Nike, ale i w całym kraju. W Filharmonii Częstochowskiej rok Chopina rozpoczął się 15 stycznia koncertem Tatiany Shebanovej i Krzysztofa Jabłońskiego z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej. W Poznaniu zaś dzień później, w auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza słuchacze wysłuchali preludium Chopina op. 1. Podobne koncerty odbędą się w Krakowie. 17 stycznia tych samych dźwięków będą mogli posłuchać melomani w Benedyktyńskim Instytucie Kultury „Chronić dobro” oraz 23 stycznia w Zielonej Górze w tamtejszej Filharmonii.
Zadbano też o dzieci i młodzież. We wszystkich województwach w kraju uruchomiono szkolne projekty chopinowskie, a Narodowe Centrum Kultury przygotowuje multimedialny pakiet dla szkół ze scenariuszami zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych oraz dodatkowymi materiałami dydaktycznymi. Zaplanowane są warsztaty, nauka śpiewu mazurkowego oraz zabawa przy tańcach. Dla młodych twórców przygotowano Internetowy Wirtualny Konkurs Chopinowski na interpretacje muzyki Chopina.
Fundacja OPERA organizuje wielkie zmagania uczniów szkół muzycznych z 50 miast o laur pierwszeństwa, a najlepsi wystąpią na wspólnym koncercie edukacyjnym z udziałem Waldemara Malickiego. Wiele instytucji kultury przygotowało ciekawe i innowacyjne projekty, np. „Mazurek – Reaktywacja” organizowane przez wielu partnerów w kilkunastu miastach Polski.

Chopin w wielu odsłonach


Chopin miał wartość promieniującą. Jego osoba olśniła najpierw Warszawę, potem Europę, a w końcu cały świat. To olśnienie trwa już 200 lat i to na wielu polach. Inspiruje nie tylko muzyków, dlatego nie dziwi fakt, że wiele polskich teatrów przygotowało z okazji Roku Chopina spektakle, w tym spektakle dla dzieci. Opera NOVA w Bydgoszczy przygotowała Interdyscyplinarne widowisko artystyczne „Magiczny fortepian Chopina”, które będzie można oglądać od 1 marca. Zaś teatr w Lublinie zaprezentuje spektakl „Chopin – muzyka, miłość, śmierć”, a Teatr Stary w Krakowie „Chopin kontra Chopin”. Dla najmłodszych Białostocki Teatr Lalek przygotował koncert-spektakl „Chopin koncert”.
Oprócz tego środowisko filmowe przygotowało wiele filmów, w tym animowanych, jak „Projekt Chopin”, będący dziełem twórców oscarowego „Piotrusia i Wilka” (muzykę Chopina wykonuje w nim Lang Lang), czy realizowane techniką lalkową „Serce w murze”, w reżyserii Balbiny Bruszewskiej.
Do obchodów jubileuszu Chopina włączyła się też Telewizja Polska, która od 15 listopada 2009 roku co tydzień w niedzielę prezentuje wydarzenia chopinowskie i historie związane z sylwetką kompozytora w programie „Chopin2010.pl”.
Nie zabrakuje wkładu muzeów. Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało wystawę „Chopin i Francja. Sztuka francuska i polska I połowy XIX wieku”, do obejrzenia są także obrazy z kolekcji polskiej i francuskiej, w tym malarstwo zaprzyjaźnionego z kompozytorem Eugene Delacroix, Muzeum Historyczne Miasta Warszawy pokaże „Warszawę Chopina”, Muzeum Etnograficzne „Zakochany Chopin. Inspiracje mazowieckie”.
Ponadto w bieżącym roku w Polsce ukaże się ponad 30 książek i albumów o tematyce chopinowskiej. Ciekawą propozycją uwspółcześnienia wielkiego artysty jest zaangażowanie uznanych twórców młodego pokolenia jak Wilhelm Sasnal i Agata Endo Bogacka do stworzenia komiksu o Chopinie.


Autor: „Redakcja”

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Dojrzała namiętność

Następny artykuł

Słodki róż Parmy

Polecane dla Ciebie

Szkolenia