Życie jest piękne

20.04.2018

2 minuty

Dieta eliminacyjna w praktyce

Skrót informacji

Podstawą odpowiednio zbilansowanej diety eliminacyjnej jest zastępowanie alergizujących pokarmów ich neutralnymi zamiennikami. Poniżej przepisy realizujące tę zasadę, które warto wypróbować w codziennym menu.


Owsianka z amarantusa
Składniki: amarantus (65 g – 1/3 szklanki), 2 szklanki wody (ewentualnie mleko roślinne), 2 łyżki miodu, szczypta cynamonu, pokrojony w plasterki banan
Przygotowanie: Amarantus wraz z wodą gotować przez ok. 20-25 minut. Na patelni rozgrzać miód, następnie dodać banany, smażyć je z obu stron aż zmienią kolor. Gdy amarantus będzie gotowy, dodać do niego 1 łyżkę miodu i cynamon i całość wymieszać. Amarantus przełożyć do miseczki, dodać banany, rozpuszczony miód, posypać cynamonem.


Danie stanowi doskonałe źródło wapnia, żelaza, potasu i magnezu. Owsiankę mogą spożywać osoby z alergią na mleko krowie, jaja i pszenicę.


Sałatka z komosy ryżowej z burakiem
Składniki: burak (105 g/szt.), sałata lodowa (1/4 główki), komosa ryżowa (60g lub pół szklanki), łyżeczka posiekanej natki pietruszki (5 g), łyżeczka posiekanego szczypiorku (5 g), łyżeczka posiekanej kolendry (5 g), olej lniany (2 łyżki), pestki dyni lub sezamu (łyżka)
Przygotowanie: Buraki ugotować, pokroić w kostkę, zostawić w marynacie z ziół, oleju i miodu. Sałatę poszarpać na mniejsze kawałki. Dodać buraki, ugotowaną komosę, natkę pietruszki, szczypiorek i olej.

Sałatka jest źródłem wapnia, żelaza i kwasów tłuszczowych n-3. Co ważne, mogą spożywać osoby z alergią na mleko krowie, jaja, ryby, skorupiaki, pszenicę.


Pasta z sardynek, z natką pietruszki i szczypiorkiem
Składniki: puszka sardynek w oleju (80 g), łyżeczka posiekanej natki pietruszki (5 g), łyżeczka posiekanego szczypiorku (5 g)
Przygotowanie: Sardynki wyjąć z puszki razem z olejem i rozetrzeć na miazgę. Dodać pozostałe składniki i dokładnie wymieszać. Podawać z dobrej jakości pieczywem.

Pastę mogą spożywać osoby z alergią na mleko krowie, jaja i pszenicę. Warto wspomnieć, że stanowi źródło wapnia, witaminy D, kwasów tłuszczowych n-3.


Autor: „prof. UPP dr hab. Joanna Bajerska”
Zakład Dietetyki, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, specjalista dietetyk zakresu żywienia człowieka

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Ksylitol w kuchni

Następny artykuł

Menu fitochemiczne

Polecane dla Ciebie

Szkolenia